شستن لباس: حقایق جالبی که باید درباره آن بدانید

شستن لباس

فکر کنم شما هم مثل ما توصیه‌های مختلفی درباره شستن لباس‌ها شنیده‌اید. مثلاً احتمالاً والدینتان توصیه کرده‌اند که لباس‌های جین خود را بعد از هر بار پوشیدن بشویید اما دوستتان توصیه می‌کند برای اینکه رنگ لباس‌های جین از بین نرود و اندازه آن‌ها تغییر نکند، هرگز آن‌ها را نشویید؛ بنابراین، ما تصمیم گرفتیم به این اختلافات پایان دهیم. در این مقاله قصد داریم از چند نوع لباس نام ببریم و به شما بگوییم که قبل از شستن آن‌ها چند بار می‌توانید آن‌ها را بپوشید. بهتر است با لباسی شروع کنیم که همه ما بسیار از آن استفاده می‌کنیم و در بالا به آن اشاره کردم.

نکاتی پیرامون شستن لباس

۱- جین

چند وقت یک‌بار باید شسته شود؟

پاسخ: پس از ۵ بار پوشیدن

به نظر می‌رسد که هم والدین و هم دوستتان، هر یک به‌نوعی درست گفته‌اند. پاسخ این پرسش در زمانی بین «پس از هر بار پوشیدن» و «هرگز» قرار دارد. معمولاً ۵ بار پوشیدن جین بهانه لازم را برای شستن آن به دست می‌دهد. علت آن می‌تواند خیلی چیزها باشد اما معمولاً چندین بار پوشیدن موجب کشیدگی و گشادشدن آن می‌شود. همچنین گاهی به حدی عرق می‌کنید که بوی بدی می‌گیرد. حتماً آن را با آب سرد بشویید تا رنگ آن حفظ شود.

۲- دامن‌ها و شلوارهای مجلسی

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از ۶ بار پوشیدن

این نوع لباس‌ها را معمولاً در مناسبت‌های شیک می‌پوشند و معمولاً جنس آن‌ها از مواد مصنوعی است تا در برابر لکه و بو مقاوم‌تر باشند؛ بنابراین، لازم نیست آن‌ها را در فواصل زمانی کوتاه بشویید. اگر آن‌ها بخشی از یک ست هستند، حتماً همه آیتم‌های آن ست را باهم بشویید تا برخی از آن‌ها زودتر از بقیه فرسوده نشوند.

۳- لباس‌های سفید و ابریشمی

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از هر بار پوشیدن

اگر می‌خواهید لباس‌های سفیدتان رنگ خود را حفظ کنند، باید آن‌ها را مرتباً بشویید. در غیر این صورت، کثیفی و عرق، رنگ سفید آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ابریشم هم عرق را مانند اسفنج جذب می‌کند بنابراین، باید پس از هر بار پوشیدن، آن را به‌خوبی بشویید.

۴- دستکش‌ها، شال‌ها و کلاه‌ها

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: ۴ بار در طول یک فصل

اگر نمی‌دانید، طول یک «فصل»، سه ماه است بنابراین، فاصله بین شستشوهای خود را با توجه به این زمان تنظیم کنید. اکثر مردم (ازجمله من) به‌ندرت دستکش‌ها، شال‌ها و کلاه‌های خود را می‌شویند اما اگر در طول یک فصل از آن‌ها به‌طور مرتب استفاده می‌کنید، جرم زیادی را به خود می‌گیرند. این جرم شامل کثیفی، چربی صورت، آرایش و هر چیزی است که شما با آن در تماس هستید. اگر بوی آن‌ها از بین نرفت، می‌توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید.

۵- لباس‌های خواب

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از ۳ بار پوشیدن

تصمیم‌گیری در مورد اینکه لباس‌های خواب را چند وقت یک‌بار باید شست به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر شب‌ها سرد است و زیاد عرق نمی‌کنید، احتمالاً می‌توانید لباس‌خواب خود را یک هفته بپوشید بعد بشویید. اگر هوا گرم است و/یا در خواب زیاد عرق می‌کنید باید لباس‌خواب خود را پس از هر دو بار پوشیدن، بشویید. ممکن است افراط به نظر برسد اما برخی تحقیقات نشان داده که خوابیدن با لباس‌خواب کثیف موجب بروز آکنه و اختلالات پوستی می‌شود.

۶- تی‌شرت‌ها

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از هر بار پوشیدن!

من جلوی آن علامت تعجب می‌گذارم زیرا تی‌شرت‌ها تقریباً تنها آیتم‌هایی هستند که همه بدون اینکه آن‌ها را بشویند، چندین بار می‌پوشند و احساس ناراحتی نمی‌کنند. درواقع، با تی‌شرت‌ها همان رفتاری را باید داشته باشید که با لباس‌زیر دارید زیرا آن‌ها همیشه در ارتباط مستقیم با پوست قرار دارند و در معرض تعریق هستند. بنابراین، کم‌کاری نکنید – تی‌شرت‌های خود را با پشتکار بشویید! تنها یک استثنا وجود دارد، اگر تی‌شرت خود را تنها به مدت چند ساعت پوشیده‌اید، اگر بو ندهد احتمالاً می‌توانید آن را دوباره بپوشید. در موارد دیگر، باید آن را بشویید.

۷- مایوها

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از هر بار پوشیدن

این کاری منطقی است زیرا مایوها در اصل نوعی لباس‌زیر هستند. علاوه بر اینکه آن‌ها عرق و آنچه در آب است را جذب می‌کنند، جنس مایوها به‌گونه‌ای است که ترکیبات کرم ضد آفتاب آن را خراب می‌کنند؛ بنابراین، جانب احتیاط را رعایت کنید و هر بار که از استخر یا دریا برمی‌گردید، مایوی خود را بشویید.

۸- کت‌های چرمی

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: هرگز، یا شاید یک‌بار در طول یک فصل

کت‌های چرمی به‌شدت مقاوم هستند و به‌ندرت در تماس مستقیم با پوست قرار می‌گیرند. در بدترین حالت، تنها لازم است آن‌ها را لکه‌گیری کنید یا صدسال یک‌بار به خشک‌شویی بدهید! پس واقعاً لازم نیست برای تمیز کردن آن‌ها وسواس به خرج بدهید.

۹- پلیورها

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از ۳ بار پوشیدن

اگر شما هم مثل اکثر مردم هستید، پلیورهای خود را به‌اندازه کت‌های چرمی می‌شویید: یعنی، هرگز. واقعیت این است که اکثر پلیورها مستعد جذب کثیفی، عرق و جرم هستند بنابراین، باید هرچند وقت یک‌بار شسته شوند.

۱۰- لگینگ/شلوارهای یوگا

چند وقت یک‌بار باید شسته شوند؟

پاسخ: پس از ۲ بار پوشیدن

این نکته بستگی به آن دارد که آیا واقعاً با شلوار یوگای خود ورزش می‌کنید یا آن‌ها را برای راحتی می‌پوشید. اگر ورزش می‌کنید باید پس از هر بار پوشیدن آن را بشویید چون عرق را جذب می‌کند. اگر برای راحتی آن را می‌پوشید احتمالاً می‌توانید قبل از شستن آن را دو یا سه بار بپوشید. البته همین هم‌بستگی به این دارد که شما چقدر عرق می‌کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: