پیراهن مردانه و کراوات را چطور باید با هم ست کرد؟

ست پیراهن مردانه و کراوات

برخی مردان در انتخاب پیراهن مردانه و کراوات خیلی بدسلیقه هستند – با نگاهی گذرا به محل کار خود صحت این موضوع را تأیید خواهید کرد.
مد در زندگی کسانی که مجبورند بیشتر روزهای کاری خود را با کت‌وشلوار سر کنند، جایی ندارد. کت‌وشلوارهای شرکتی معمولاً به‌طور وحشتناکی کسل‌کننده هستند و موج افراد بدبختی که هرروز صبح با اکراه به محل کار خود می‌روند یادآور نفرت از کار و بی‌اطلاعی کامل آن‌ها از نحوه ست کردن پیراهن با کراوات است.
استفاده از خلاقیت در ست کردن پیراهن و کراوات یکی از بهترین روش‌ها برای نشان دادن عشق و علاقه به مد و استایل در محیط رسمی است اما درست انجام دادن این کار بسیار دشوار است. رنگ‌ها و طرح‌ها به‌خودی‌خود گیج‌کننده هستند اما وقتی آن‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنید جهنمی به پا خواهد شد.
با این مقدمه، راهنمایی برای ست کردن پیراهن و کراوات برایتان تهیه کردیم تا شما را از بدسلیقگی و سردرگمی نجات دهیم.

نکات ضروری برای ست کردن پیراهن مردانه با کراوات

مقدمات دایره رنگ‌ها

تصور تطبیق رنگ‌ها حتی شیک‌پوش‌ترین مردان را هم گیج می‌کند؛ اما مشکل ست کردن پیراهن و کراوات این است که علاوه بر اینکه دوست دارید لباس‌های کاری‌تان بسیار بسیار کسل‌کننده باشند اما بالاخره باید روزی به مسئله رنگ‌ها توجه کنید و یک‌بار برای همیشه سنگ‌های خود را وابکنید.
بهترین جا برای شروع، دایره رنگ‌هاست:

چرخه رنگ

دایره رنگ‌های بالا، نمود بصری همه طیف‌هاست و از همه مهم‌تر، رنگ‌های مشابه، مکمل و متضاد هر رنگ را هم نشان می‌دهد. مثلاً قرمز روبروی سبز قرار دارد بنابراین، رنگ مکمل آن است؛ بنفش و زرد در دو طرف قرمز قرار دارند بنابراین، رنگ‌های مشابه هستند؛ و رنگ‌های زرد و آبی هر یک، سه رنگ از قرمز فاصله دارند بنابراین رنگ‌های متضاد هستند. حتی با دانستن این اطلاعات هم ست کردن رنگ‌ها در حرف ساده است.
وقتی صحبت از پیراهن و کراوات می‌شود راحت‌ترین کار ست کردن رنگ‌های متضاد است تا رنگ‌های مکمل. مثلاً ست پیراهن آبی میانه، کراوات زرشکی (قرمز متضاد آبی است) و کت سرمه‌ای به همه می‌آید.
ست کردن رنگ‌های مکمل دشوارتر است زیرا گاهی چشم را می‌زند. رمز موفقیت در این ست، تنوع بخشیدن به طیف‌هاست، مثلاً پیراهن آبی روشن با کراوات نارنجی سوخته. البته این روش مدت‌هاست که ملکه ذهن شما شده زیرا رنگ کراوات شما همیشه باید در طیف تیره‌تری نسبت به رنگ پیراهنتان باشد و هیچ استثنایی قابل‌قبول نیست.
البته ساده‌ترین و سریع‌ترین گزینه، ست کردن کراواتی با رنگ تند/طرح شلوغ با پیراهن سفید آهار خورده است – اما این ست چه هیجانی دارد؟! رنگ‌های را باهم ترکیب کنید تا بالاخره یاد بگیرید که چه رنگ‌هایی در کنار هم مناسب هستند و چه رنگ‌هایی مناسب نیستند و بالاخره به ترکیبی روزمره دست خواهید یافت.

انتخاب کراوات

همیشه کراوات‌های خوب و زیبا بخرید. زیبا و خوب لزوماً به معنای گران‌قیمت نیست بلکه به معنای شیک است. اگر در انتخاب کراوات بسیار بدسلیقه هستید متأسفانه کاری از دست ما و هیچ‌کس دیگری برنمی‌آید.
من خودم ترجیح می‌دهم کراوات‌های به‌شدت درخشان یا ساده نپوشم. بافت و رنگ مات، پوشیدن کراوات را راحت‌تر می‌کند و توجه را از کل تیپتان منحرف می‌کند.
نمی‌دانید که کراوات استاندارد را انتخاب کنید یا باریک؟ قاعده کلی این است که عرض کراوات باید تقریباً به‌اندازه عرض برگردان یقه کت باشد.

پیراهن‌های ساده

پیراهن‌های ساده، پرمصرف‌ترین لباس و گزینه از پیش تعیین‌شده روزهای کاری هستند. همه مردان حتماً باید پیراهن‌هایی به رنگ‌های سفید، آبی آسمانی و صورتی داشته باشند.
نکته مهم: ما در این راهنما همه ست‌های پیراهن و کراوات را بدون در نظر گرفتن رنگ و مدل کت شما بررسی خواهیم کرد. اکثر شما در روزهای کاری کت‌های ساده و خنثی به رنگ‌های سرمه‌ای، خاکستری یا نوک‌مدادی می‌پوشید که با ست‌های اشاره شده در این مقاله همخوانی دارند.
همان‌گونه که قبلاً اشاره شد، پیراهن سفید را می‌توان با همه‌چیز ست کرد. شما می‌توانید پیراهن سفید را تقریباً با همه انواع کراوات ست کنید از کراوات‌های راه‌راه گرفته تا کراوات‌های ابریشمی شطرنجی یا بافتنی سرمه‌ای.
اگر نمی‌خواهید ریسک کنید و پیراهن سفید را انتخاب کرده‌اید، با انتخاب کراواتی دارای طرح، رنگ یا بافت جالب، به طاهر خود جذابیت ببخشید.

آلبوم پیراهن‌های سفید

پیراهن مردانه

راهنمای پیراهن‌های آبی/صورتی

با انتخاب پیراهن‌های آبی یا صورتی، شجاعت خود را در عرصه تطبیق رنگ‌ها نشان دهید. نمونه‌های زیر، ست‌های آماده ما برای شما هستند:

پیراهن‌های آبی آسمانی:

  • کراوات‌های دارای بافت یا طرح تیره‌تر در همان خانواده را امتحان کنید. کراوات بافتنی سورمه‌ای یا خال‌خالی سرمه‌ای، ایده‌آل است.
  • نارنجی، رنگ مکمل آبی است و رنگ نارنجی سوخته با پیراهن آبی آسمانی فوق‌العاده خواهد شد.
  • زرد و قرمز، رنگ‌های متضاد آبی هستند بنابراین، طیف‌های زرشکی/جگری یا خردلی/طلایی بهترین نتیجه را خواهند داد. این کراوات‌ها می‌توانند تک‌رنگ باشند یا راه‌راه مورب سورمه‌ای داشته باشند.
  • سبز، رنگ مشابه آبی است – اگر می‌خواهید ظاهری اتوکشیده و آرام داشته باشید بهتر است از کراوات سبز تیره جنگلی استفاده کنید.

پیراهن‌های صورتی ساده:

  • بنفش و یاسی رنگ‌های مشابه صورتی هستند. با انتخاب طیف‌های تیره‌تر این رنگ‌ها هرگز خطا نرفته‌اید.
  • سبز، رنگ مکمل صورتی است و طیف خاکی مات انتخاب جسورانه‌ای است که شما را از دیگران متمایز خواهد کرد.
  • آبی، رنگ متضاد صورتی است و به‌جرئت می‌توان گفت که هیچ تیپی بهتر از پیراهن صورتی با کراوات سرمه‌ای ساده یا طرح‌دار نیست.

آلبوم پیراهن‌های آبی/صورتی

پیراهن مردانه

ست‌های پیشنهادی

در ادامه، سه کراوات را که می‌توانید با پیراهن‌های سفید (ستون چپ)، آبی آسمانی (ستون وسط) و صورتی ساده (ستون راست) ست کنید، بررسی خواهیم کرد:

پیراهن‌های راه‌راه

پیراهن‌های طرح‌دار کمی هیجان به ست شما می‌بخشند. قوانین استاندار رنگ‌ها در مورد پیراهن‌های راه‌راه هم صادق است اما به دلیل اینکه پیراهنتان طرح‌دار است باید در انتخاب کراوات خود کمی بیشتر دقت کنید.
بلوک‌های رنگی بهترین گزینه برای انتخاب کراوات هستند – خواه در طیف‌های مشابه باشند یا متضاد یا مکمل – اما اگر می‌خواهید طرح را نیز در آن دخیل کنید تنها باید یک قانون کلیدی را به خاطر بسپارید: همیشه اندازه/مقیاس طرح‌ها باید متفاوت باشند.
مثلاً پیراهنی را که راه‌راه باریک دارد باید با کراواتی که طرح بزرگ‌تر دارد ست کنید و پیراهنی را که راه‌راه عریض دارد باید با کراوات دارای طرح کوچک‌تر و درهم‌تر ست کنید.
پیراهن راه‌راه با کراوات راه‌راه هم زیباست اما نباید اندازه راه‌راه آن‌ها یکی باشد. مثلاً، چرا پیراهن دارای راه‌راه باریک را با کراوات دارای راه‌راه عریض امتحان نمی‌کنید؟ اگر راه‌راه‌های پیراهنتان با یکی از رنگ‌های کراواتتان یکی باشد، به ناگاه همه‌چیز باهم جور می‌شود و نشان می‌دهد که شما به جزییات اهمیت می‌دهید.
همچنین می‌توانید پیراهن‌ها و کراوات‌هایی را انتخاب کنید ره راه‌راه‌هایشان در یک‌جهت نیستند. مثلاً می‌توانید پیراهن راه‌راه عمودی را با کراوات راه‌راه افقی یا مورب ست کنید. با این کار، تناقض شدید ایجاد می‌کنید و هر تکه از ست خود را از دیگری متمایز خواهید کرد.
طرح‌های خال‌خالی، بته‌جقه و هندسی هم مناسب هستند. همه‌چیز به سلیقه شخصی شما ربط دارد بنابراین، ترکیب طرح‌های مختلف را امتحان کنید تا آنچه را که با شخصیت شما سازگارتر و شیک‌تر است پیدا کنید.

پیراهن‌های راه‌راه: آلبوم ست‌ها

پیراهن مردانه راه راه

ست‌های پیشنهادی

پیراهن چهارخانه

ممکن است تصور کنید که قوانین ست کردن کراوات طرح‌دار با پیراهن چهارخانه مانند قوانین ست کردن آن با پیراهن راه‌راه است. نه این‌گونه نیست. لباس‌های راه‌راه را باید با توجه به عرض راه‌راه‌ها با کراوات‌های دارای طرح کوچک‌تر یا بزرگ‌تر ست کرد اما پیراهن چهارخانه را همیشه باید با کراوات دارای طرح بزرگ‌تر ست کرد تا کراوات در آن گم نشود.
البته پیراهن‌های چهارخانه پنجره‌ای استثنا و مانند پیراهن‌های دارای راه‌راه باریک هستند. آن‌ها به دلیل اینکه مقیاسی بزرگ‌تر دارند و طرحشان دقیق‌تر است، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.
پیراهن‌های دارای چهارخانه‌های ریز (گینگام) سنتی‌ترین و قانون‌پذیرترین پیراهن‌های بازار هستند اما کسانی که مشاغل بسیار رسمی دارند معتقدند که آن‌ها بسیار غیررسمی هستند.
اگر رنگ پایه پیراهن چهارخانه گینگام شما سفید کلاسیک است، می‌توانید از اصول تطبیق رنگ بالا استفاده کنید و کراوات خود را به رنگ‌های مشابه، مکمل یا متضاد رنگ چهارخانه‌ها بخرید. مثلاً، کراوات سورمه‌ای با پیراهن چهارخانه گینگام آبی آسمانی یا صورتی بسیار زیبا خواهد شد.
اگر چهارخانه/پیچازی بزرگ‌تری را انتخاب کرده‌اید باید یکی از رنگ‌های ملایم پایه در پیراهن را انتخاب کرده و آن را با کراوات تک‌رنگ ست کنید. فقط به یاد داشته باشید که طیف انتخابی برای کراوات باید تیره‌تر از طیف موجود در پیراهن باشد.
ست کردن کراوات‌های راه‌راه با پیراهن‌های چهارخانه کاملاً قابل‌قبول است. کراواتی با راه‌راه‌های بزرگ انتخاب کنید تا در طرح پیراهن گم نشود و دقت کنید که حتماً یکی از رنگ‌های طرح راه‌راه مانند رکی از رنگ‌های ثانویه پیراهن باشد. این قوانین را می‌توانید در مورد کراوات‌های خال‌خالی هم اعمال کنید.
از طرح‌های پیچیده‌تر مانند بته‌جقه یا هندسی دوری کنید زیرا خطای دید ایجاد می‌کنند.

پیراهن‌های چهارخانه: آلبوم ست‌ها

پیراهن مردانه

حرف آخر

انتخاب پیراهن و کراوات دشوار است – اگر اشتباه کنید مایه خنده همه همکاران خود خواهید شد؛ اگر همیشه انتخاب‌های درستی داشته باشید، به‌عنوان خوش‌تیپ‌ترین مرد شرکت شناخته خواهید شد.
تمرین و امتحان تنها راه مطمئن برای حرفه‌ای شدن در ست کردن پیراهن و کروات است اما این راهنما می‌تواند شما را در این راه یاری کند.
این مطالب را نیز بخوانید: