رنگ مو در دوران بارداری و شیردهی

رنگ مو در دوران بارداری و شیردهی

یکی از مهم‌ترین دوران‌ها برای زنان، دوران بارداری آن‌ها است. دورانی که علاوه بر نیاز بیشتری که به سلامت روان و روح در آن‌ها احساس می‌شود،‌ سلامت جسم هم اهمیت بالایی دارد؛ اما مناسفانه بسیاری از زنان در این دوره زمانی به علت مشغله‌های ذهنی که پیدا می‌کنند به زیبایی خود اهمیت نمی‌دهند و با توجه به شرایطی که دارند ممکن است کمتر از قبل خودشان را دوست داشته باشند. یکی از روش‌هایی که زنان باردار می‌توانند به خود روحیه‌ای مضاعف بدهند، رنگ کردن موها –البته با نظارت و مشورت پزشک- است. به همین دلیل نکاتی در مورد رنگ کردن مو توسط زنانی که باردار هستند را با هم بررسی می‌کنیم:

  • اگر قصد رنگ کردن موهایتان را دارید بهتر است چند هفته پیش از اقدام به بارداری، این کار را انجام دهید.
  • اگر می‌خواهید در دوران بارداری رنگ موهایتان را تغییر بدهید، بهتر است به جای رنگ موهای شیمیایی از اسپری‌های رنگ موی موقت که فقط سطح مویتان را می‌پوشانند و به پوست سرتان نمی‌رسند و آثار شیمیایی آن‌ها جنین شما را تهدید نمی‌کنند، استفاده کنید.
  • هرچند که هنوز مطالعات و توصیه‌های خاصی از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مورد ضرر رنگ‌کردن موها در دوران شیردهی انجام نشده است اما متخصصان می‌گویند بهتر است تا حد امکان از رنگ کردن موهایتان در دوران شیردهی هم خودداری کنید.
  • هرگز در ۳ ماهه اول بارداری، موهایتان را رنگ نکنید یا در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. اثر شیمیایی منفی رنگ مو در ۳ ماهه اول بارداری روی جنین، بیشتر از ۳ ماهه دوم یا سوم است. به دلیل اینکه در ۳ ماهه اول بارداری، سیستم عصبی جنین در حال رشد است و امکان آسیب دیدن آن در اثر نفوذ مواد شیمیایی به بدن مادر، به حداکثر خود می‌رسد.
  • استفاده از رنگ‌های گیاهی در دوران بارداری یا شیردهی ضرری برای مادر یا فرزند ندارد.
  • سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای رنگ کردن موهای مادران بارداری است که به هر دلیل تصمیم دارند موهایشان را رنگ کنند زیرا امکان آسیب‌پذیری جنین در ۳ ماهه دوم بارداری کمتر از ۳ ماهه اول یا سوم است.
  • اگر در ۳ ماهه سوم بارداری می‌خواهید خودتان در خانه موهایتان را رنگ کنید، باید اول دستکش بپوشید،‌ به صورتتان ماسک بزنید و در نهایت از رنگ موهای کم یا بدون آمونیاک و پروکسید استفاده کنید.

این مطالب را نیز بخوانید: