۹ روش برای اینکه لباس ‌هایتان گران‌قیمت به نظر برسند

لباس زنانه و مردانه

با آغاز فصل پاییز، هفته مد نیویورک (NYFW) شروع می‌شود. رویدادی برای مدهای جدید، برند طراحانی که لازمه هر کمد لباسی است و البته قیمت‌های گزاف؛ اما واقعیت این است که هیچ زن طبقه متوسطی حاضر نیست به‌راحتی ۳۰۰۰ دلار بابت یک جفت بوت کریستین لوبوتن بدهد حتی اگر همه مجله‌های مد از آن تعریف و تمجید کنند.
اما حتی اگر سلیقه شما مایکل کورس است ولی بودجه اولد نیوی را دارید، بدان معنا نیست که باید از اینکه کمدتان پر از آیتم‌های NYFW نیست غصه بخورید. درواقع ما معتقدیم که صرف هزینه گزاف برای خرید مدهایی که فقط یک‌فصل دوام می‌آورند نه‌تنها هوشمندانه نیست بلکه فضای کمدتان را هم بی‌دلیل اشغال می‌کند. در عوض می‌توان لباس‌های مد روزی خرید که ظاهری گران‌قیمت دارند اما متناسب با بودجه شما هستند.
بدیهی است که بودجه شما تعیین می‌کند که چقدر خرج لباس کنید؛ اما اگر به دنبال کیفیت باشید و قبل از خرید برنامه‌ریزی داشته باشید، می‌توانید لباس‌های ارزان‌قیمتی پیدا کنید که ظاهری گران‌قیمت داشته باشند و شما را دست‌ودل باز نشان دهند.

روش‌هایی برای گران‌قیمت به نظر رسیدن لباس

 • به یک خیاط مراجعه کنید.

معمولاً زنان برای سپردن لباس‌های خود به دست خیاط تردید دارند. بسیاری از زنان معتقدند که مراجعه به خیاط بسیار گران است؛ اما تجربه نشان داده که یک تعمیر ساده (مثل تنگ‌تر کردن کمر یا باز کردن سجاف) معمولاً خیلی هزینه دربر ندارد – اما همین تغییر ساده، ظاهری میلیونی به لباس می‌بخشد.
طراحان امتیاز اندازه کردن لباس‌ها را به تن مدل‌هایی دارند که سایز و شکل بدن یکسانی دارند. اکثر زنان، سایزبندی‌های متوسطی دارند که همین موجب شود سایز لباس‌ها به‌ندرت کاملاً اندازه آن‌ها باشد. پیراهنی که اندازه کمر آن دقیق نیست یا شلواری که زیادی بلند است حتی لباس‌های گران‌قیمت را هم بسیار ارزان و بدون جذابیت نشان می‌دهد. تنها با صرف هزینه اندک برای خیاطی می‌توانید لباسی داشته که دقیقاً سایزتان باشد و همین کار ساده موجب می‌شود که لباستان باکیفیت بالاتری به نظر برسد.

 • لباس‌ها را درست بشویید.

برچسب داخل لباستان را تابه‌حال دیده‌اید؟ این برچسب فقط سایز لباس را نشان نمی‌دهد. همه لباس‌هایی که تولید انبوه دارند، دارای دستورالعمل شستشویی هستند که اگر آن را رعایت کنید، لباس‌هایتان عمر طولانی‌تر و ظاهر بهتری خواهند داشت.
رنگ‌پریدگی، چروک و آب‌رفتگی، همگی ویژگی‌های بارز لباس‌های ارزان‌قیمت هستند؛ اما شما می‌توانید با مراقبت صحیح از لباس‌هایتان، همه را فریب دهید. همیشه برای اینکه بفهمید چگونه از لباس خود مراقبت کنید، برچسب آن را به‌دقت بخوانید تا لباس‌هایتان شق‌ورق، درخشان و گران‌قیمت به نظر بیایند.
لطفاً به چند نکته کلی درباره شستن لباس‌ها توجه کنید:

 • همیشه لباس‌های هم‌رنگ را باهم بشویید، خصوصاً لباس‌های تیره‌رنگ که رنگشان زودتر می‌رود.
 • یک تیغ یک‌بارمصرف را روی لباس‌های پشمی خود بکشید تا موهای اضافه آن را از بین ببرید.
 • لباس‌هایی را که روی برچسب آن‌ها نوشته شده «فقط خشک‌شویی» در خانه نشویید.
 • لباس‌ها را قبل از شستن چند بار بپوشید تا رنگ و شکل آن‌ها دوام بیشتری داشته باشد.
 • لباس‌هایی را که رنگشان می‌رود و شکلشان تغییر می‌کند، مانند شلوار جین و پیراهن، روی بند رخت خشک کنید نه در خشک‌کن ماشین لباس‌شویی.
 • لباس‌های خارج از فصل خود را در مکانی تاریک و خنک نگهداری کنید.
 • لکه‌ها را با روش لکه‌برداری از بین ببرید زیرا چنگ زدن لباس‌ها، الیاف آن را از بین می‌برد.

با کمی دقت در شستن لباس‌ها، رنگ، شکل و کیفیت آن‌ها حفظ می‌شود حتی اگر لباس‌های خود را از حراج تک‌سایز خریده باشید.

 • به دنبال کیفیت ساخت باشید.

وقتی برای خرید می‌روید و چیزی که دوست دارید پیدا می‌کنید، ابتدا به دکمه‌ها و زیپ‌های آن توجه کنید. حتی لباس‌های ارزان‌قیمت نیز باید باکیفیت دوخته شده باشند، در غیر این صورت لباس خراب می‌شود و سجاف‌ها و نخ‌ها شل می‌شوند.
همیشه در درجه اول، مکانیسم‌های بسته شدن را بررسی کنید: آیا زیپ‌ها به‌راحتی بسته می‌شوند؟ آیا دکمه‌ها و دوخت‌ها شل هستند؟ سپس ظاهر لباس را بررسی کنید تا سوراخ نداشته باشد و نخ پارچه آن بیرون نزده باشد زیرا این‌ها نشانه بددوخت بودن لباس است و ممکن است بعداً لباس پاره شود یا شکل آن تغییر کند.
درنهایت، به دنبال لکه‌ها و سوراخ‌هایی باشید که شاید در اثر پرو لباس توسط افراد دیگر ایجاد شده باشند. درست است که برخی از لکه‌ها (مثلاً لکه‌های حاصل از لوازم‌آرایش) را می‌توان پاک کرد اما بهتر است لباس بدون لکه را انتخاب کنید.

 • از تزیینات و لوگوها دوری کنید.

همه ما دوست داریم کمی زرق‌وبرق در زندگی‌مان باشد اما اگر لباستان سنگ‌دوزی و پولک‌دوزی داشته باشد، ارزان‌قیمت به نظر خواهد رسید. این توصیه دلایلی دارد: اول اینکه تزیینات به‌مرورزمان فرسوده و ساییده می‌شوند. مثلاً اگر سنگ‌دوزی زیبای گرم‌کن شما بریزد، کهنه و بدشکل می‌شود. دوم اینکه لباس‌هایی که دارای تزیینات هستند خیلی زود از مد خواهند افتاد و ظاهر شق‌ورق و مرتبی نخواهند داشت. ممکن است یک شلوار جین سنگ‌دوزی شده گزینه فوق‌العاده‌ای برای این فصل باشد اما یک شلوار جین سنگ‌شور تیره که دست خیاط به آن خورده است، احتمالاً هیچ‌وقت از مد نخواهد افتاد.
در مورد لوگوها هم همین‌طور است. لوگوها در دنیای مد معمولاً برای نشان دادن گران‌قیمت بودن یک آیتم به کار می‌روند. درست است که می‌توانید لباس‌ها و اکسسوری‌های مزین به لوگو را هم با قیمت مناسبی بخرید اما به نظر ما یک کیف قهوه‌ای از جنس چرم مصنوعی گران‌تر از کیفی با یک لوگوی بزرگ به نظر می‌رسد.

 • از موج‌های مد دوری کنید.

واقعیت این است که موج مد به‌مرورزمان از بین می‌رود همان‌گونه که الآن دیگر خبری از شلوارهای کردی و افغانی و گل سرهای پروانه‌ای نیست. اگر واقعاً دوست دارید لباس‌هایتان گران‌قیمت به نظر برسند، بهتر است روی خرید لباس‌های کلاسیک که هیچ‌وقت از مد نمی‌افتند سرمایه‌گذاری کنید.
مثلاً آیتم‌های کلاسیک کمد لباس چیزی شبیه به این لیست است:

 • یک شلوار جین سنگ‌شور راسته تیره
 • یک شومیز تمام‌دکمه کاملاً اندازه
 • یک پیراهن مشکی
 • یک بارانی کلاسیک تا بالای زانو
 • یک جفت کفش پاشنه‌بلند مشکی
 • یک گرم‌کن یقه‌هفت

این آیتم‌ها چندین دهه است که از مد نیفتاده‌اند و به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک هم کنار گذاشته شوند. وقتی با موج مد همراه نشوید دیگر لازم نیست پول خود را خرج آیتم‌های تکراری کنید و در عوض بودجه خود را به آیتم‌هایی اختصاص خواهید داد که همیشه روی مد هستند.

 • ست لباس خود را به اکسسوری‌هایی که گران‌قیمت به نظر می‌رسند، مزین کنید.

وقتی سعی دارید پول کمتری برای خرید لباس خرج کنید، لازم نیست در مورد همه آیتم‌های دیگر نیز تا این حد سخت‌گیری کنید. اگر قصد دارید همه لباس‌های اصلی خود را در حراج‌های تک‌سایز بگیرید، می‌توانید برای سکه دادن به ظاهر خود در خرید اکسسوری‌ها کمی ولخرجی کنید. یا اگر بودجه بسیار محدودی دارید، با خرید اکسسوری‌هایی که ظاهری گران‌قیمت دارند به این هدف برسید.
مثلاً ست ساده تی‌شرت یقه‌هفت سفید و شلوار جین را در نظر بگیرید. چندان هیجان‌انگیز نیست، نه؟ اما یک شال رنگی، یک جفت گوشواره خیره‌کننده و یک کیف یک‌طرفه ناگهان این تیپ کسل‌کننده را به تیپی مناسب برای یک قرار بسیار مهم تبدیل می‌کنند. یا اینکه می‌توانید به‌جای شال از یک گردنبند یقه‌مانند استفاده کرده و با یک جفت کفش پاشنه‌بلند برای قرار عصرگاهی خود آماده شوید.
بهترین کار این است که کمی از بودجه خرید لباس خود را به خرید اکسسوری اختصاص دهید زیرا آن‌ها ظاهر شما را دگرگون خواهند کرد. همچنین آیتم‌های مناسبی برای تطبیق با مدهای زودگذر هستند زیرا لازم نیست برای چیزی که به‌زودی از مد خواهد افتاد هزینه هنگفتی پرداخت کنید. تجربه ثابت کرده که یکی از اصول خرید اکسسوری‌هایی که گران‌قیمت به نظر می‌رسند این است که بدل بودن آن‌ها مشخص نباشد.
اگر یک گردنبند بزرگ با سنگ‌های ارزان‌قیمت بخرید، بدل بودن آن کاملاً مشخص است زیرا اگر از الماس‌های واقعی ساخته شده بود، بودجه شما برای خرید آن کافی نبود؛ اما یک جفت گوشواره الماس اتمی (زیرکونیا) واقعی‌تر به نظر می‌آید بنابراین وقتی از آن‌ها استفاده می‌کنید، گران‌قیمت به نظر می‌رسند زیرا نمی‌توان مطمئن بود که بدل هستند.

 • لباس‌های تک‌رنگ بپوشید.

اگر ست لباستان سرشار از رنگ‌ها و طرح‌های مختلف باشد، حتماً ست ارزان‌قیمتی به نظر خواهد رسید. درست است که ست رنگی خیلی دوست داشتنی است اما اگر سرتاپایتان طیف یک رنگ باشد، کلاس و کیفیت را القا خواهد کرد. لازم نیست سرتاپا مشکی بپوشید اما ستی که از طیف‌های مختلف خاکستری باشد، گران‌قیمت و شیک به نظر خواهد رسید.
رنگ‌های خنثی برای رسیدن به این هدف فوق‌العاده هستند: رنگ سفید با طیف‌های خاکی یا شلوار جین سنگ‌شور تیره با یک تاپ شطرنجی روشن‌تر به‌راحتی این تصور را در دیگران ایجاد می‌کند که شما هزینه هنگفتی صرف لباس خود کرده‌اید اما واقعیت این است که آن‌ها را در حراجی‌های بزرگ خریده‌اید.

چند قانون برای ست‌های تک‌رنگ:

 1. اگر سرتاپایتان تنها یک طیف از یک رنگ است (به‌جای طیف‌های مختلف همان رنگ)، یکنواختی آن را با بافت‌های مختلف مانند ابریشم، جین، نخ یا چرم بر هم زنید.
 2. اگر در انتخاب رنگ شک دارید، مشکی بهترین انتخاب شما خواهد بود – مشکی راحت‌ترین گزینه برای گران‌قیمت به نظر رسیدن لباس است و هرگز از مد نخواهد افتاد.
 • بافت‌های مختلف را به لباس خود بیفزایید.

یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقات دنیای مد، دسترسی آسان به بافت‌های مختلف است. چرم، پوست و حتی نرم‌ترین پشم‌ها هم حتی اگر انواع ارزان‌قیمت آن‌ها اصل نباشند، دیگر تنها به قشر ثروتمند اختصاص ندارند. افزودن بافت (مصنوعی) متفاوت به ست لباس، آن را در دسته «گران‌قیمت‌ها» جای خواهد داد.
سعی کنید بافت‌های مختلف را در ست لباس خود دخیل کنید. کفش یا کیف‌دستی پوست‌ماری همیشه گران‌قیمت به نظر می‌رسند. استفاده از چرم مصنوعی هم روش دیگری برای گران‌قیمت نشان دادن لباس‌های ارزان است پس روکش‌های چرمی یا کیف فوق‌العاده لطیفی از جنس چرم را انتخاب کنید. فقط به یاد داشته باشید که استفاده محدود از بافت‌های دیگر برای ایجاد تصور گران‌قیمت بودن لباس کافی است بنابراین، نیازی نیست از انواع پوست یا هزاران بافت مختلف استفاده کنید – چون احتمالاً نتیجه معکوس خواهد داشت.

 • به نظافت و آرایش خود توجه کنید.

اگر واقعاً دوست دارید که لباس‌هایتان گران‌قیمت به نظر برسند باید اجزای دیگر ظاهرتان هم همین‌گونه باشند. با یک براشینگ بی‌نقص، یک مانیکور مجانی و یک آرایش خنثی و تمیز، راحت‌تر می‌توانید به دیگران بقبولانید که لباس‌هایتان گران‌قیمت است.
لازم نیست برای اینکه ظاهری میلیونی داشته باشید، هرروز به سالن زیبایی یا آرایشگاه بروید. آنچه اهمیت دارد، داشتن زیبایی کلاسیک و مرتب و تمیز بودن است: با سایه چشم فیروزه‌ای و آخرین مد مانیکور خال‌خالی به‌سختی می‌توان ظاهری گران‌قیمت داشت. در عوض سراغ رنگ‌های خنثی بروید و به یاد داشته باشید که یک مانیکور بژ تمیز بالاخره بر طرح‌های درهم‌وبرهم برتری خواهد یافت و این موضوع ربطی به گران بودن یا نبودن لباس شما ندارد. یک ظاهر کلاسیک هرگز از مد نخواهد افتاد.

حرف آخر

فرقی ندارد بودجه ماهانه خرید لباستان چقدر باشد، درنهایت همان مثل قدیمی است که تعیین‌کننده خواهد بود: مد از بین خواهد رفت اما استایل جاودانه خواهد بود. اجازه ندهید بودجه کم خرید لباس، این تصور را در شما ایجاد کند که شیک‌پوش نیستید. اگر به کیفیت همه لباس‌هایی که می‌خرید – حتی آن‌هایی که در حراج‌های تک‌سایز پیدا می‌کنید – توجه کنید، می‌توانید مطمئن باشید که لباس‌هایتان عمر بیشتر و ظاهری فوق‌العاده خواهند داشت و از همه مهم‌تر با پوشیدن آن‌ها احساسی فوق‌العاده‌ خواهید داشت.
این مطالب را نیز بخوانید: