لباس مناسب شکل بدن خود را به‌تن کنید

لباس مناسب شکل بدن خود را به‌تن کنید - والامد

آیا قفسه سینه‌تان مانند آرنولد و بازوهایتان مانند آدرین برودی است؟ یا شاید عضلات لاتیسیموستان مانند کبراست اما کمرتان خیلی باریک است؟
اگر فکر می‌کنید شکل بدنتان طوری است که باید مثل مجله ویت واچر لباس بپوشید، تجدیدنظر کنید: شاید برجستگی‌های بدن ما مردان کمتر از زنان باشد اما بدن ما هم از لاغر گرفته تا عضلانی باید به‌دقت بررسی شود تا لباس مناسب شکل بدن را برای آن پیدا کنیم.

ابتدا چند نکته ابتدایی:

 1. قصد دارید در چند ماه آینده وزن اضافه کنید (یا کم کنید)؟ در خرید لباس دست نگه دارید تا نتایج تغییر وزن خود را ببینید سپس به دنبال خرید لباس مناسب شکل بدن خود باشید.
 2. هنگام خرید، به یاد داشته باشید که سایز برندهای داخلی معمولاً بزرگ‌تر و گشادتر از سایز برندهای اروپایی هستند.
 3. گاهی باید از جریان‌های مد فعلی صرف‌نظر کنید. شاید شما به‌روزترین بازیکن لیگ راگبی باشید اما امکان ندارد که پاهای عضلانی خود را در جین‌های تنگ سنت لوران هدی اسلیمین فروکنید
 4. یک خیاط پیدا کنید. وقتی با رعایت توصیه‌های زیر، مشکلات مربوط به تن خور لباس‌هایتان را به حداقل می‌رسانید، بدون تغییرهای اندک در دوخت لباس نمی‌توانید بهترین تنخور لباس را داشته باشید.

لباس مناسب شکل بدن شما چیست؟

ذوزنقه

ذوزنقه - والامد

تبریک! شما برنده مد هستید. اگر شانه‌ها و قفسه سینه فراخی دارید و بدنتان از بالا به‌ سمت کمر، لگن و پاها به‌تدریج، کمی باریک می‌شود، می‌توانید مثل یک مانکن بدرخشید.
چرا؟ زیرا شبیه به مرد ویترویوسی داوینچی هستید. حداقل در نظر تولیدکنندگان عمده لباس. نسبت‌های بدن شما بسیار مناسب است البته درصورتی‌که سرتان دو برابر نشده باشد و به همین دلیل نیازی نیست که نگران پوشیدن انواع مختلف لباس باشید. این، بدان معناست که تقریباً هر مد، دوخت و مدلی به شما می‌آید و همیشه خوش‌تیپ خواهید بود.

نمونه‌های اصلی

تونی کوکریال دبیر بخش مردانه وب‌سایت فارفچ می‌گوید: «ذوزنقه یکی از ورزشکاری‌ترین شکل‌های بدن است که همه تیپ‌های مد روز ورزشی به آن می‌آید.
می‌توانید شلوارهای دارای تن‌خور نسبتاً تنگ را با پلیورهای بافتنی ظریف، اسنیکرز و آیتم‌های ظریف دیگر پوشید تا علاوه بر نشان دادن بدن متناسب خود، تیپی مدرن داشته باشید.»

ذوزنقه - والامد

مثلث برعکس

مثلث برعکس - والامد

آیا بدنی شبیه به جانی براوو دارید؟ اگر پاسختان مثبت است، باید با واقعیت مواجه شوید (و از برانداز کردن خود در مقابل آینه دست بردارید).
مردانی که قفسه سینه و شانه‌هایشان بسیار فراخ‌تر از کمر و لگنشان است و با باشگاه بدن‌سازی بیگانه نیستند، عملاً بدنی عالی دارند و با چند دست‌کاری ساده به تناسب ذوزنقه نزدیک خواهند شد.
هدف این است که میان تنه و پایین‌تنه خود را حجیم‌تر و سایز بالاتنه را کمی کوچک‌تر نشان دهید

بپوشید:

 • راه‌راه افقی. خصوصاً از قفسه سینه به پایین زیرا کمر باریک شما را پهن‌تر نشان می‌دهد.
 • تی‌شرت‌های یقه‌هفت معمولی. توجه کنید که بر «معمولی» تأکید داریم تی‌شرت‌هایی که یقه‌هفت بلند دارند به درد شما نمی‌خورند مگر اینکه در رئالیتی شوهای ساحلی تلویزیون شرکت کنید. یقه‌هفت معمولی، قفسه سینه شما را کمی باریک می‌کند و چشم را به سمت پایین می‌برد و توجه را از قسمت فراخ‌تر بدنتان می‌کاهد.
 • پیراهن‌های نسبتاً تنگ. اما سایز مناسبی انتخاب کنید احتمالاً بدنی ورزشکاری دارید پس آن را نشان دهید بدون اینکه افراط کنید.
 • شلوار و جین راسته. بسیاری از سایزهای نسبتاً تنگ هم مناسب است اما شلوارهای خیلی تنگ فقط پایین‌تنه لاغرتر شما را برجسته‌تر می‌کنند.
 • شلوار طرح دار. شلوغ کردن پایین‌تنه با استفاده از شلوارک‌های بگی ارتشی یا شلوارهای شطرنجی از توجه به بالاتنه فراخ‌تر شما می‌کاهد.

نپوشید:

 • کت‌وشلوار ساختارمند. کت‌های دارای اپل و یقه‌برگردان عریض، بر بالاتنه تأکید می‌کنند. کت‌های بدون ساختار بپوشید تا بدنتان را راسته‌تر نشان دهند.
 • یقه‌های مربعی و طرح، رنگ و یا جزئیات روی سرشانه‌ها. همه این‌ها توجه را به سمت سرشانه‌های فراخ جلب می‌کنند و تعادل تیپ شما را برهم می‌زنند.

نمونه‌های اصلی

کوک می‌گوید: «برای بدن‌های مثلثی برعکس، پارچه نخی کمی کشی یا پشمی ظریف مناسب است. پیراهن پولوی نخی نسبتاً تنگ با کمی حالت ارتجاعی در قسمت قفسه سینه و سرشانه‌های فراخ کمی کشیده می‌شود و در قسمت کمر، ظاهری ساختارمند ایجاد می‌کند. یقه هوشمندانه که دکمه آن باز باشد، گردن را بلند نشان می‌دهد.»

مثلث برعکس - والامد

مستطیل

مستطیل - والامد

بدنی بسکتبالی دارید؟ عرض سرشانه‌های بدن مستطیلی که معمولاً بلند و باریک است، تقریباً به اندازه عرض کمر و لگن است.
به دلیل اینکه معمولاً بالاتنه و پایین‌تنه یک اندازه هستند، باید تصور وجود ساختار را ایجاد کنید با استفاده از لباس‌هایی که سرشانه‌ها را فراخ‌تر نشان می‌دهند و تصور کاهش عرض تدریجی از بالا به پایین ایجاد می‌کنند.

بپوشید:

 • راه‌راه افقی. خصوصاً در قسمت بالاتنه (مانند تی‌شرت‌های آستین‌کوتاه و بلند برتون) زیرا تصور عضله را در قسمتی که عضلانی نیست ایجاد می‌کند.
 • کت‌وشلوارهای ساختارمند که با اصلاحاتی جزئی در مناسب شما خواهند بود. وقتی کت‌های ساختارمندی پیدا کردید که سایز شانه‌هایتان را افزایش می‌دهد، از خیاط خود بخواهید که کمی قسمت پایین آن را تنگ کند تا کمرتان بیشتر مشخص شود.
 • تیپ‌های چندلایه. یک پیراهن با دکمه‌های بسته . یک پلیور یقه‌گرد، ست موفقی است که بدن شما را پرتر نشان می‌دهد.
 • شال. شال گره زده یا دراپه روش ساده‌ای برای ایجاد تفاوت در ظاهر شماست و بالاتنه را پرتر نشان می‌دهد.
 • طرح، رنگ و جزئیات در سرشانه‌ها و قفسه سینه. رنگ‌های روشن‌تر در بالاتنه یا جزئیاتی مانند اپل به بدن شما ابعادی تازه می‌بخشد.

نپوشید:

 • کت چهار دکمه. کت به شکل مثلث، در بدن‌های مستطیلی شکل تغییری ایجاد نمی‌کند. به‌جای آن کت دو دکمه ساختارمند در سرشانه‌ها پوشید.

نمونه‌های اصلی

کوک می‌گوید: «تنگ‌تر کردن میانه بدن کلید موفقیت و روشی ساده است. حتماً کت دودگمه بپوشید. وقتی کت نمی‌پوشید، با لایه‌های متضاد مانند پیراهن یا ژاکت روی تی‌شرت سفید شق‌ورق یا جلیقه شکلی ایجاد کنید تا در قسمت بالای بدنتان شکل هفت گسترده را ایجاد کنید.»

مستطیل - والامد

مثلث

مثلث - والامد

اولاً اینکه داشتن بدن مثلثی به معنای چاقی نیست. باوجوداینکه اگر مواد غذایی چاق‌کننده بخورید، احتمالاً مثلثی‌تر به نظر می‌رسید اما بدن بسیاری از ما به‌صورت عادی در قسمت کمر و لگن بزرگ‌تر و در قسمت بالا باریک‌تر است.
باوجوداینکه داشتن بدن مثلثی لزوماً به معنای بدقیافه بودن نیست، اما بسیاری از لباس‌ها طوری طراحی شده‌اند که دقیقاً برخلاف تناسب‌های بدن شما هستند. بدان معنا که باید برای پیدا کردن لباسی مناسب و جذاب بسیار تلاش کنید.

بپوشید:

 • راه‌راه عمودی. تأثیر لاغر کننده این طرح، بدن شما را بلندتر و لاغرتر نشان می‌دهد. از سوی دیگر، راه‌راه‌های افقی تنها درصورتی‌که از قفسه سینه به بالا باشند، مناسب خواهند بود.
 • کت‌های ساختارمند به‌جای کت‌های دارای سرشانه‌های آویزان. کت ساختارمند (مثلاً اورکت) بدن شما را مربعی می‌کند اما کت آویزان (مثلاً بامبر راحت) فقط سرشانه‌های آویزان شما را آویزان‌تر نشان می‌دهد.
 • کت دودکمه. این مدل کت برخلاف کت چهار دکمه بر کمر شما متمرکز نمی‌شود و تن‌خور راحت‌تر و لاغر کننده‌تری دارد. همچنین اگر بدن مثلثی شما در اثر اضافه‌وزن ایجاد شده است، کتی پیدا کنید که بالاتنه آن ساختارمند اما لخت باشد (مانند نخ، ترکیب‌های پشم و کتان) این نوع کت، در قسمت‌های مشکل‌دار مانند شکم، نشیمنگاه و لگن، تنگ نمی‌شود.
 • رنگ‌های روشن‌تر و جزئیات در قسمت قفسه سینه و سرشانه‌ها. این موارد به فراخ‌تر کردن بالاتنه باریک شما کمک خواهند کرد. برای داشتن تیپی بهتر است تی‌شرت‌ها، پلیورها و گرم‌کن‌های یقه‌گردی را بپوشید که دارای رنگ‌های روشن‌تر در قسمت بالاتنه و رنگ‌های تیره‌تر مانند مشکی، خاکستری تیره یا سورمه‌ای در قسمت میانه بدن باشند.

نپوشید:

 • یقه‌اسکی‌ها و پیراهن‌ها پولوی نسبتاً تنگ. هردوی این مدل‌ها باوجوداینکه هوشمندانه هستند گردن و سرشانه‌ها را باریک نشان می‌دهند و گردی کمر را برجسته می‌کنند.
 • رنگ‌های روشن‌تر و طرح‌های شلوغ. مگر اینکه در قسمت بالای بدن باشند یا در عینک، دستمال جیبی، جوراب و کتانی باشند. کمربند بزرگ توجه را به سمت میان تنه بزرگ شما جلب می‌کند.
 • شلوار تنگ و باریک. شلوار تنگ موجب می‌شود توجه به مرکز بدنتان جلب شود. به دلیل اینکه احتمالاً گردی بدنتان در این قسمت قرار دارد، بهتر است شلوار راسته با پاچه‌های گشاد بخرید تا سایزتان را در تمام بدن به‌صورت متعادل توزیع کند.

نمونه‌های اصلی

کوک می‌گوید: «ایجاد تعادل و شکل در اینجا اهمیت دارد. سعی کنید خلاق باشید و کت شطرنجی را با شلوار تک‌رنگ و حتی کمر کت دقیقاً اندازه بپوشید. ترکیب طرح‌ها با رنگ‌های ثابت تصور شکل را ایجاد می‌کند و تمرکز بصری را از نواحی مشکل‌دارتر دور می‌کند»

مثلث - والامد

بیضی

بیضی - والامد

بااینکه پس از اتمام دوران دبیرستان بدن بسیاری از ما بیضی‌شکل می‌شود اما این اتفاق برای برخی در دوران بلوغ می‌افتد.
بدن‌های بیضی گرد هستند، خصوصاً در مرکز بدن، و سرشانه‌ها و پایین پاها لاغرتر از هستند.
برای خنثی کردن برخی از اثرات منفی بدن بیضی‌شکل، باید با ساختارمند و عریض کردن سرشانه‌ها آن‌ها را مربعی کنید اما از قفسه سینه تا زانوها بدن را راسته و لاغر نشان دهید.

بپوشید:

 • راه‌راه عمودی. بدن بیضی‌شکل هم مانند بدن مثلثی شکل می‌تواند از تأثیر لاغر کننده راه‌راه‌های عمودی بهره بگیرد  پیراهن یا شلوار دارای راه‌راه‌های باریک را امتحان کنید.
 • قد مناسب. به قد آستین و پاچه شلوار بسیار دقت کنید زیرا جمع شدن پارچه موجب می‌شود که دست‌ها و پاها کوتاه به نظر برسند.
 • شلوار کمی مخروطی اندازه. این مدل مثل زمانی که شلوار تنگ مخروطی یا شلوار پاچه گشاد می‌پوشید، پاها را بسیار باریک یا بی‌شکل نشان نمی‌دهد.

نپوشید:

 • راه‌راه افقی، طرح‌های شلوغ یا رنگ‌های متضاد. مگر اینکه با هوشمندی و تنها روی نواحی باریک‌تر باشند.
 • کمربند برجسته یا رنگی و کت چهار دکمه. به مثلثی مراجعه کنید.
  بوت، اگر پاهایتان کوتاه‌تر هستند. بوت پاها را کوتاه‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد.

نمونه‌های اصلی

کوک می‌گوید: «پارچه‌های تک‌رنگ شق‌ورق‌تر که شکل خود را حفظ می‌کنند برای این شکل بدن مناسب هستند. لباس‌های مردانه‌ای که در دسته لباس کاری قرار می‌گیرند مانند جین آبی، کت کرباسی کلفت جذب بدن نمی‌شوند  معمولاً رنگ‌های جذاب و مردانه و طرح‌های ظریفی دارند.»

بیضی - والامد

کلام آخر

بااینکه بارها تکرار کرده‌ایم اما تن‌خور، مهم‌ترین مسئله در خرید لباس است. اینجاست که تفاوت خوش‌تیپ بودن با معمولی بودن مشخص می‌شود. اگر لباسی که از مغازه‌های معمولی خریداری شده تن‌خور مناسب داشته باشد حتی از لباس‌های طراحان معروف هم فوق‌العاده‌تر به نظر خواهد رسید. اگر اهمیتان را دست‌کم بگیرید، تیپ شما دستخوش طوفان خواهد شد.