نقش لباس سالم و ارگانیک در سلامت فردی

نقش لباس سالم و ارگانیک در سلامت فردی

حفظ سلامت جسمی و روحی برای همه ما از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل است که تغذیه خود را بهبود می‌دهیم، به بهداشت روان می‌رسیم و خود را در شرایط سالم قرار می‌دهیم؛ اما در این میان لباس چه نقشی دارد؟

لباس به‌عنوان پوششی که ۲۴ ساعت به تن ما است در این میان نادیده گرفته می‌شود و به آن نمی‌پردازیم؛ به‌خصوص اینکه در تمام این مدت لباس به‌طور مستقیم با پوست در تماس است؛ بنابراین ازنظر دور نیست که لباس به‌طور مؤثر و مستقیم در سلامت هر فرد دخیل است.
طی چند سال اخیر استفاده از مواد غذایی و محصولات خوراکی ارگانیک (طبیعی) به موضوعی پراهمیت تبدیل‌شده و افراد وقتی برای خرید به فروشگاه می‌روند، به دنبال محصولات طبیعی و سالم هستند و حتی حاضرند پول بیشتری برای خرید این محصولات که شاید ظاهر زیبایی نداشته باشند بپردازند فقط به این دلیل که به‌طور طبیعی رشد و پرورش پیداکرده‌اند. این موضوع درباره پوشاک و الیافی که در بافت لباس از آن استفاده‌شده است هم صدق می‌کند و همین موجب شده تا لباس‌های ارگانیک به بازار بیایند.

اما لباس ارگانیک چیست؟

لباس‌های زیادی در سطح فروشگاه‌ها و جامعه هستند که در بافت آن‌ها الیاف مصنوعی، مانند نایلون و پلی‌استر و پارچه‌هایی که درصد کمی نخ و پنبه دارند استفاده‌شده است. استفاده از این نوع لباس‌ها در طولانی‌مدت برای سلامت پوست مناسب نیست و برای حفظ سلامت بهتر است از لباس‌هایی با پارچه‌های نخی، پنبه‌ای و کتانی که از الیاف طبیعی تهیه‌شده‌اند، استفاده کرد.

اما این نوع لباس‌ها هم بهتر است از نوع ارگانیک باشند. هرچند لباس‌های نخی و کتانی و پارچه‌هایی که از الیاف طبیعی تهیه‌شده‌اند، انتخاب سالم‌تری است، اما ممکن است در ساخت و دوخت آن‌ها از مواد نگه‌دارنده و شیمیایی مثل سموم دفع حشرات، آفت‌کش‌ها و سموم شیمیایی استفاده‌شده باشد.

پنبه و کتان از گیاهانی است که هنگام کاشت و پرورش آن به مقدار زیادی از آفت‌کش و حشره‌کش استفاده می‌شود. طبق گفته‌های بافندگان و تولیدکنندگان برای تهیه یک تی‌شرت حدود ۱۵۰ گرم و برای تهیه یک شلوار ۳۰۰ گرم سم شیمیایی استفاده می‌شود. آفت‌کش‌ها و سموم شیمیایی ماندگار هستند و در بافت لباس باقی می‌مانند و می‌توانند به سلامت انسان و محیط آسیب می‌رسانند.

بیشتر آفت‌کش‌ها و سموم شیمیایی که استفاده می‌شوند، حاوی ترکیبات کلره هستند و وقتی به شکل ذرات معلق در هوا پراکنده‌شده و به ترکیبات خطرناک و سرطان‌زای دی‌اکسین تبدیل می‌شوند. به نظر می‌رسد، آفت‌کش‌های کلره در ایجاد اختلالات هورمونی و سرطان‌های پستان و پروستات دخالت داشته باشند.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، در کشورهای درحال‌توسعه هرسال ۲۰ هزار نفر در اثر مسمومیت با سموم شیمیایی، آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها جانشان را از دست می‌دهند که بیشتر این مسمومیت‌ها در مزارع پنبه و کتان اتفاق می‌افتد.

همه پدر و مادرها می‌خواهند فرزندانشان در محیطی سالم و ایمن رشد کنند و از محصولات سالم استفاده کنند. کودکان امروزی در محیطی آلوده‌تر از نسل‌های قبلی خود زندگی می‌کنند. آب، هوا، میوه، سبزی و محصولات کشاورزی و پوشاکی که آن‌ها استفاده می‌کنند با انواع مواد شیمیایی که ممکن است سلامتشان را به خطر بیندازد، همراه است. به همین دلیل انتخاب خوراک و پوشاکی که به شکل طبیعی و بدون دخالت سموم و مواد شیمیایی تهیه‌شده‌اند، راه‌حل مناسبی برای کمتر کردن تماس آن‌ها با مواد خطرناک شیمیایی است.

لباس‌هایی با الیاف کاملاً طبیعی بهترین و مناسب‌ترین انتخاب برای کودکان است، چون پوست آن‌ها حساس، نازک و لطیف‌تر است و منافذ بیشتری دارد و به همین علت، مواد خطرناک را بیشتر جذب می‌کند. بهتر است لباس‌های زیر و لباس‌هایی که به‌طور مستقیم با پوست بدن تماس دارند، لباس‌های خواب و به‌ویژه لباس‌های نوزادان و کودکان و همچنین بزرگ‌سالانی که پوست حساسی دارند، از الیاف کاملاً طبیعی و ارگانیک تهیه شده باشند.

قیمت لباس‌های ارگانیک بیشتر از همنوعان خود است؛ اما…

لباس‌های ارگانیک ممکن است گران‌قیمت‌تر از لباس‌های معمولی باشند، اما دوام بیشتری دارند و مدت‌زمان بیشتری می‌توان با آسودگی خیال از آن‌ها استفاده کرد. ضمن اینکه خیالتان راحت است که لباس سالمی پوشیده‌اید و پوششی انتخاب کرده‌اید که به محیط ‌زیست و سلامت انسان‌های دیگر آسیب نمی‌رساند.

در ایران هم به این موضوع توسط تعدادی –هرچند محدود- از تولیدکنندگان به این موضوع پرداخته‌اند و لباس‌های ارگانیک تولید می‌کنند. هر چند هنوز این موضوع هم به دلیل تبلیغات و عدم تولید محتوای مناسب و هم به دلیل قیمت بالاتر این نوع پوشاک، برای مشتریان و خریداران آشنا نیست و توجیه اقتصادی ندارد ولی بازهم حرکتی است روبه‌جلو که باید به آن ارج گذاشت و در مورد آن بیشتر صحبت کرد.

سلامت فردی و به‌تبع آن سلامت اجتماع ارزشمندتر از هزینه‌ای است که برای آن پرداخته می‌شود. تنها چیزی که باید در این مرحله به آن به‌طورجدی پرداخت، حمایت از تولیدکنندگانی است که در این راه قدم گذاشته‌اند و توضیح به مشتریانی است که هنوز از مزایای خرید این نوع پوشاک مطلع نیستند.