نکاتی درباره آرایش چشم برای زنان

نکاتی درباره آرایش چشم برای زنان

با پشت سر گذاشتن ۵۰ سالگی، راز آرایش کردن در جوان‌تر شدن نیست. در این سنین باید در بهترین و شاداب‌ترین حالت خود به نظر بیایید. هدف من در این مقاله این است که نسبت به آرایش خود اعتمادبه‌نفس پیدا کنید تا وقتی از خانه خارج می‌شوید حس خوبی نسبت به خود داشته باشد.

از سوی دیگر امیدوارم بتوانم به شما کمک کنم تا از آنچه نسبت به افزایش سن تنفر دارید، دور شوید: پلک‌های افتاده یا پف کرده، حلقه‌های زیر چشم یا خطوطی که از گوشه‌های چشم به سمت موها کشیده می‌شوند. شما می‌توانید این مشکلات را با کمک جراحان زیبایی یا متخصصان پوست حل کنید. آنچه در مطب دکتر به دست نمی‌آورید، نکات رایگان برای آرایشی بی‌نقص است. من در این مقاله، هر آنچه را درباره آرایش چشم و زنان مسن می‌دانم در اختیار شما قرار خواهم داد.

آرایش غلیظ، سن شما را بیشتر نشان می‌دهد

هرچه سنتان بیشتر می‌شود باید آرایش کمتری داشته باشید. کارلا کراپ در کتاب خود، «چگونه پیر به نظر نیاییم»، نوشته است که هیچ چیز مانند آرایش غلیظ چشم، سن زنان مسن را بالاتر نمی‌برد. و این حقیقت دارد؛ مگر اینکه پوست اطراف چشم خود را کشیده باشید. خط چشم بسیار ضخیم و مشکی و سایه‌های غلیظ رنگی، سن شما را بیشتر می‌کند و پلک‌های پف کرده و چروک‌های اطراف چشم را بیشتر نمایان می‌سازد.

بابی براون، هنرمند آرایشگر، نیز معتقد است حتی آرایش کم نیز زیاد است. وی در کتاب خود، «تکامل زیبایی»، عنوان می‌کند که زنانی که آرایش فراوانی دارند این حس را منتقل می‌کنند که قصد پنهان کردن شخصیت واقعی خود را دارند. «انگار که نمی‌خواهند خودشان را ببینند.»

پس آرایش چشمی که زننده نباشد، چگونه است؟ زیرکانه فکر کنید. گاهی تنها چیزی که یک زن برای جذاب بودن نیاز دارد ابروهای خوب (ابروهای خوش‌حالت و پر)، کمی روژ گونه برای شاداب بودن، روژلبی که روی آن برق لب زده شده و کمی ریمل است. اگر در زمینه آرایش تازه‌کار هستید، همیشه توصیه می‌کنم که به آرایشگاه بروید و کار را به دست کاردان بسپارید. همیشه می‌توانید با نگاه کردن به دست دیگران، آرایش کردن را یاد بگیرید.

اهمیت شناخت بهترین ویژگی‌های صورت

بابی براون توصیه می‌کند که زنان مسن باید کل آرایش خود را پاک کنند، به‌خوبی و از دور خود را در آینده برانداز کرده و بهترین ویژگی‌های خود را شناسایی کنند. من معتقدم که اکثر این زنان از این ویژگی‌ها اطلاع دارند و لازم نیست برای شناسایی آن‌ها به آینه نگاه کنند.

عقیده وی درست است که شما باید همیشه بهترین ویژگی‌های خود را ارتقا داده و نمایش دهید تا اینکه تلاشی بی‌هدف برای بهتر جلوه دادن ویژگی‌های بد خود کنید؛ و اگر دقیقاً مطمئن نیستید که ویژگی‌های خوب شما چه ویژگی‌هایی هستند به تعریف و تمجید اطرافیان خود در سال‌ها متمادی عمر خود اعتماد کنید. اگر از چشمانتان تعریف می‌کنند، با کمی آرایش و پوشیدن لباس‌هایی که رنگ چشمتان را بیشتر نشان می‌دهند، بیشتر آن‌ها را نمایش دهید. اگر لب‌های زیبایی دارید از روژلب‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده کنید.

سایه چشم: هرچه کمتر، بهتر

وقتی نوبت به سایه چشم می‌رسد قانون «هرچه کمتر، بهتر» حاکم خواهد شد. فکر خوبی نیست که روی پلک‌های چروکیده و ناهموارف ترکیبی از سایه‌های مختلف بزنید. مگر اینکه پوست اطراف چشم خود را کشیده باشید و پلک‌هایتان به اندازه روتختی‌های هتل چهارفصل سفت باشد.

درعوض، در طول روز سایه‌ای به رنگ پوست استفاده کنید. در شب یا برای مراسم خاص، از سایه تیره‌تر استفاده کنید. واقعاً نیازی به بیش از ۲ رنگ روی پلک خود ندارید.

پتی دوبراف، هنرمند آرایشگر، که بسیاری از افراد مشهور ازجمله گویینت پالترو را آرایش کرده می‌گوید که هرگز روی استخوان ابرو سایه نزنید. وی در مجله این‌استایل اشاره می‌کند که بسیاری از زنان بالای ۳۰ سال با سایه‌هایی که ناشیانه زده شده، سن خود را بالاتر می‌برند. او می‌گوید: «سایه زدن روی استخوان ابرو، سن شما را بالا می‌برد. من هرگز اجازه نمی‌دهم چیزی بالاتر از پلک (پالترو) برود.»

پرایمر: راز دوام رنگ

وقتی جوان‌تر بودم و پوست چربی داشتم، همیشه سایه چشمم در هوای گرم با بالای پلکم نفوذ می‌کرد. و چندین سال بعد، پرایمر سایه چشم اختراع شد و زندگی من تغییر کرد. همان‌گونه که قبل از رنگ زدن دیوار، روی آن را با آستری می‌پوشانید، راز آرایش بدون نقص نیز در پرایمر نهفته است. لایه‌ای از پرایمر روی پلک‌های خود بمالید تا سایه چشمتان پخش نشود. می‌توانید برای مژه‌های خود نیز از پرایمر استفاده کنید. پرایمر مژه لورا مرسیه بسیار عالی است. من قبل از زدن ریمل از آن استفاده می‌کنم و موجب می‌شود به راحتی این کار انجام پذیرد.

خط چشم مناسب

خط چشم نامناسب، ضخیم و مشکی است. گزینه بهتر برای افراد مسن، سایه‌های محو و نرم به رنگ قهوه‌ای برای افرادی که پوست روشن دارند و سایه مشکی برای افرادی که پوست تیره دارند، است.

نکات زیر بسیار کمک خواهد کرد:

 • خط چشم مایع: اگر به خط چشم مایع علاقه دارید، مشکلی نیست. فقط مطمئن شوید که دستتان نمی‌لرزد و می‌توانید خطی نازک روی پلک بالایی خود بکشید زیرا نسبت به خط ضخیم جذاب‌تر است. پلک پایینی را با خط چشم مایع نکشید زیرا غیرطبیعی به نظر خواهد آمد.
 • پلک پایینی: می‌توانید پلک پایینی را به حال خود رها کنید اما اگر بتوانید به‌خوبی خط بکشید، چشمتان را درشت‌تر نشان خواهد داد.
 • نحوه کشیدن خط چشم روی پلک پایینی: بسیاری از هنرمندان آرایشگر توصیه می‌کنند که پلک پایینی را با مداد نرم و زیر خط مژه خط بکشید. روی خط را با انگشت کوچک خود دست بکشید تا محو شود. همچنین می‌توانید از گوش پاک-کن استفاده کنید. من از یک براش سایه چشم کوچک استفاده می‌کنم؛ آن را در تیره‌ترین رنگ پالت سایه‌های چشم (همیشه قهوه‌ای چون من بلوند هستم) زده و سپس خطی زیر چشمم می‌کشم. با این روش به‌خودی‌خود محو می‌شود و بسیار فوق‌العاده خواهد شد.

توصیه می‌کنم که از مدادهای چشم نرم که خودتان می‌توانید ان‌ها را بتراشید و قبل از استفاده نیازی به گرم کردن ندارند (در دبیرستان مجبور بودم با لحظه‌ای چسباندن نوک مدادهای چشمم به لامپ داغ، آن‌ها را گرم کنم. فایده چندانی نداشت!) استفاده کنید.

نکاتی درباره استفاده از خط چشم

هر متخصصی قواعد خود را برای کشیدن خط چشم دارد. برخی توصیه می‌کنند که خط را از بیرون به سمت داخل بکشیم. برخی دیگر نیز معتقدند که بهتر است از داخل به سمت بیرون بکشیم. توصیه من: هر دو تکنیک را امتحان کنید هر کدام را که راحت‌ترید انتخاب کنید.

چند نکته که به آن‌ها اعتقاد دارم:

 • قانون جهانی برای کشیدن خط چشم در زنان مسن این است که از مداد یا براش خط چشمی استفاده کنند که در سایه تیره زده شده باشد و خطی در نزدیک‌ترین فاصله از پلک‌ها بکشند. خطی نرم و محو زیر چشم‌ها اضافه کنید.
 • اگر چشمان کوچکی دارید، سعی کنید که خط را تا داخل چشم ادامه ندهید. کمی از آینه دور شوید و نتیجه را بررسی کنید. گاهی خط کشیدن کل چشم، آن را کوچک‌تر نشان می‌دهد.
 • داخل پلک را خط می‌کشید؟ این کار را نکنید. این کار از مد افتاده است. مادر من پوست زیر چشم خود را می‌گرفت و داخل پلک خود را خط می‌کشید. من همیشه می‌ترسیدم که خطر عفونت وجود داشته باشد اما او این کار را دوست داشت. برخی از زنان دوست دارند که داخل پلک خود را خط بکشند اما از نظر من چشم را کوچک‌تر و ریزتر نشان می‌دهد. درنهایت، اگر مانند مادر من با پافشاری خاصی عادت‌های خود را ترک نمی‌کنید، اشکالی ندارد. مهم‌ترین مسئله این است که حس خوبی داشته باشید.
 • اگر زیر چشمتان پف کرده و کیسه دار است، توصیه می‌کنم با خط کشیدن زیر چشم خود نگاه‌ها را به ان متوجه نکنید. خط چشم خود را روی پلک بالایی بکشید.
 • برخی از زنان خط چشم خود را تاتو می‌کنند زیرا ۱) سال‌هاست که مدل آرایش خود را عوض نکرده‌اند و قصد تغییر آن را هم ندارند، ۲) دوست دارند وقتی از خواب بیدار می‌شوند آرایش داشته باشند، ۳) دوست ندارند زحمت آرایش کردن به خود بدهند. اگر قصد دارید پا در این مسیر بگذارید، خوب فکر کنید زیرا تاتو تا آخر عمر همراهتان خواهد بود.
 • چشمان گربه‌ای را دوست دارید؟ سعی کنید زیاده‌روی نکنید (در قسمتی که خط بلندتر از چشم و به سمت بالا می‌رود) زیرا با کمی اشتباه، ظاهری از مد افتاده خواهید داشت. نظر شخصی من این است که حتی آنجلینا جولی نیز با وجود اینکه اغلب از این آرایش چشم استفاده می‌کند، چندان زیبا نمی‌شود؛ البته این فقط نظر من است.

انتخاب ریمل مناسب

زنان مسن باید به جای ریمل حجم‌دهنده از ریمل بلندکننده استفاده کنند. باید تا جایی که امکان دارد مژه‌های خود را بلندتر نشان دهید نه متراکم‌تر. ریمل حجم دهنده موجب می‌شود که مژه‌های کوتاه و کلفت، کلفت‌تر به نظر بیایند. اگر رنگ پوستتان روشن است و بلوند هستید یا موهای خاکستری دارید، بهتر است از ریمل قهوه‌ای استفاده کنید. روش‌های زیادی برای ریمل زدن وجود دارد ولی اگر به نکات زیر دقت کنید، ابروهای ضخیمی خواهید داشت بدون اینکه به هم بچسبند:

 • ریمل را چندین بار به داخل و بیرون از جای خود نبرید زیرا خشک می‌شود.
 • ابتدا مژه‌های خود را فر دهید و سپس از پرایمر استفاده کنید. پرایمر مژه‌های را از هم جدا می‌کند و فرمژه فر مناسبی در ریشه مژه‌ها ایجاد می‌کند.
 • همیشه کار خود را از نزدیک‌ترین نقطه به ریشه آغاز کنید.
 • ریمل را در قسمت ریشه کمی بجنبانید تا پایه مزه‌هایتان ریمل بیشتری جذب کند.
 • ریمل را با حرک جنبشی به سمت نوک مژه‌های خود هدایت کنید.
 • چند بار این حرکت را از پایه به سمت نوک مژه‌ها تکرار کنید تا ریمل به خوبی رنگ دهد. منتظر نشوید تا ریمل خشک شود، دومین و سومین بار هم زمانی بزنید که مژه‌ها هنوز مرطوب هستند.
 • نیازی نیست که مژه‌های پایینی خود را ریمل بزنید. درواقع، اکثر هنرمندان آرایشگر این کار را توصیه نمی‌کنند زیرا غیرطبیعی جلوه می‌کند.

مژه‌های خود را بلندتر کنید

به نظر می‌رسد که مژه‌های بسیاری از زنان با افزایش سن کوتاه‌تر می‌شوند. بهترین راه برای زیباتر کردن مژه‌ها، فر کردن آن است. بهتر است قبل از این کار، فرمژه را به مدت ۳ ثانیه با سشوار گرم کنید. ابتدا فلز فرمژه را تست کنید تا ناخواسته مژه‌های خود را نسزانید. سپس ریمل را روی مژه‌ها فر خورده تازه خود بزنید.

من دوستانی دارم که از لاتیس و سایر محصولات تقویت‌کننده استفاده می‌کنند تا مژه‌هایشان بلند و شاداب شود. این محصولات در بلندمدت تأثیرگذار خواهند بود و با استفاده درست می‌توان مژه‌هایی بلندتر و شاداب‌تر داشت. تنها عیب استفاده از این محصولات روی خط مژه این است که در عوارض جانبی آن نوشته شده «ممکن است منجر به تغییر رنگ چشم شود». اما نگران نباشید، احتمالاً تنها یک نفر دچار این عارضه شده و شرکت نیز مجبور است این اخطار را نیز یادآور شود. فقط مراقب باشید که آن را داخل چشم نمالید.

مژه‌هایتان کوتاه است؟ نکاتی درباره مژه مصنوعی

اگر مژه‌هایتان مثل گذشته بلند و ضخیم نیستند می‌توانید از برخی از آرایشگاه‌ها بخواهید برایتان اکستنشن مژه بگذارند. البته کمی گران است (۶۰$ برای هر اکستنشن که چند هفته دوام دارد) اما اگر قصد شرکت در مراسم یا مهمانی ویژه‌ای را دارید، ارزشش را دارد.

همچنین می‌توانید همیشه از مژه مصنوعی استفاده کنید. اما بهتر است به جای مژه‌های مصنوعی کامل از مژه‌های مصنوعی دانه‌ای استفاده کنید زیرا طبیعی‌تر به نظر می‌آیند.

یا چشم یا لب، روی یک تمرکز کنید نه هر دو

اگر عاشق روژلب هستید، به این نکته توجه کنید. رنگ‌های روشن و پررنگ زنان مسن را بسیار زیبا می-کند خصوصاً اگر عینکی باشند. روژلب می‌تواند سنگینی قاب عینک را کاهش دهد.

فقط فراموش نکنید که اگر از روژلب پررنگ استفاده می‌کنید باید آرایش چشم و روژ گونه کمرنگ و ملایم باشد. با آرایش غلیظ ممکن است شبیه به دلقک شوید. باور ندارید؟ به مطلب «چشم یا لب» مراجعه کنید.

برای مطالعه نکات بیشتر درباره روژلب به مطلب «نکاتی درباره روژلب برای زنان مسن» مراجعه کنید.

اهمیت انتخاب رنگ لباس

چشمان من آبی است و با پوشیدن هر نوع بالاتنه آبی رنگی، به خوبی خود را نشان می‌دهند. همیشه وقتی لباس آبی روشن می‌پوشم و از خانه خارج می‌شوم، حداقل یک نفر به چشمان فوق‌العاده‌ای که دارم اشاره می‌کند. با پوشیدن رنک سفید، سیاه یا هر رنگ دیگری، کسی به چشمانم توجه نمی‌کند.

برای اینکه آرایش چشمتان جلوه داشته باشد، به این نکته توجه کنید: رنگی را که به چشم شما جلوه می‌دهد انتخاب کرده و کمد خود را پر از ان کنید. زنانی که چشمان قهوه‌ای با رنگدانه‌های سبز دارند، احتمالاً رنگ سبز بهترین انتخاب است. چشمان قهوه‌ای با رنگ سبز دودی جلوه خاصی می‌یابند.

انتخاب قاب مناسب برای عینک

بسیاری از زنان مسن، عینکی هستند یا حداقل مجبورند برای مطالعه از عینک استفاده کنند. اگر از عینک استفاده می‌کنید، بهتر است قاب آن شیک و به‌روز باشد. کارلا کراپ در کتاب خود به اهمیت قاب عینک در داشتن ظاهری جوان اشاره می‌کند. قاب‌های مناسب می‌توانند ۱۰ سال سن شما را کمتر از آنچه هست نشان دهند و قاب‌های نامناسب دقیقاً برعکس عمل می‌کنند. اگر عینیک هستید، توصیه می‌کنم که مطلب «بهترین عینک برای زنان مسن» را که حاوی نکات خوبی درباره انتخاب عینک است مطالعه کنید.

نحوه پنهان کردن افتادگی پلک، بدون عمل جراحی

افتادگی پلک، یکی دیگر از اثرات بالا رفتن سن است که لازم نیست برای برطرف کردن آن به عمل جراحی فکر کنید. می‌توانید هزاران دلار برای کشیدن پوست اطراف چشم خود خرج کنید یا اینکه به نکات زیبایی توجه نمایید.

آیا سایه چشم ۸ دلاری با سایه چشم ۴۰ دلاری واقعاً تفاوت دارد؟

در مورد محصولات زیبایی، در بیشتر مواقع نوع بسته‌بندی و قابلیت تست کردن قبل از خرید علت پرداخت پول بشتر برای خرید آن محصول است. در مورد سایه چشم این مطلب صحت ندارد. سایه‌های گران‌تر، رنگدانه‌ها و دوام بیشتری دارند. توصیه می‌کنم از دراگ‌استورها صرف نظر کنید و برای خرید سایه مرغوب به فروشگاه‌های بزرگ یا سفورا بروید.

نحوه پاک کردن آرایش

سال‌های سال برای پاک کردن آرایش خود از وازلین استفاده می‌کردم و بسیار خوب بود تا اینکه متوجه شدم برای چشم مضر است. البته اتفاقی برای چشمانم نیفتاد اما پیشگیری بهتر از درمان است.

بهترین گزینه برای پاک کردن آرایش، استفاده از پاک‌کننده‌های مایع مخصوص آرایش چشم است. برند نیتروژنا و کلینیک، هر دو عالی هستند. همچنین می‌توانید از پدهای چشم استفاده کنید اما من مایع روی دستمال را ترجیح می‌دهم چون کمتر تلف می‌شود.