نکات مهم برای انتخاب و خرید ساعت مچی کلاسیک

ساعت کلاسیک مردانه

رولکس، امگا، برایتلینگ و برندهای دیگر. وقتی از چیزهایی که با گذشت زمان مرغوب‌تر می‌شوند، صحبت می‌کنید اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند فرش است. اگر دوست دارید فقط یک فرش زیر پایتان باشد، می‌توانید به گزینه‌های نو و تازه‌کار هم توجه کنید ولی اگر می‌خواهید فرشی با وقار زیر پایتان باشد، باید یه سراغ‌ کهنه‌کارها بروید.
اگر به دنبال روشی کاربردی برای دانستن زمان هستید، بهتر است از موبایل خود استفاده کنید؛ اما اگر واقعاً به داشتن بخشی از تاریخ علاقه‌مندید، بهترین گزینه خرید یک ساعت مچی کلاسیک است. سرمایه‌گذاری روی ساعت مچی کلاسیک ابتدا کمی دلهره‌آور و دشوار است اما اگر اطلاعاتی درباره آن داشته باشید، هرگز از خرید آن پشیمان نخواهید شد. آیا سرمایه‌گذاری دیگری داشته‌اید که توانسته باشید آن را به مچ خود ببندید؟!

مزایای خرید ساعت مچی کلاسیک

ساعت مچی مردانه

در عصر مدرن همه ما همیشه به دنبال چیز جدیدی که نسخه بعدی آن با تب‌زدگی در بازار می‌آید هستیم و آن را همین حالا می‌خواهیم. ما حتی فرصت پیدا نمی‌کنیم که به آی‌فون قدیمی خود عادت کنیم زیرا شرکت اپل مدل جدیدتری به بازار عرضه می‌کند و همه باید آن را داشته باشیم. در دنیای ساعت، می‌توانید هزاران دلار خرج ساعت کاملاً جدیدی کنید که آخرین تکنولوژی‌ها را دارد یا می‌توانید هزاران دلار خود را برای خرید ساعتی از مشهورترین برندهای این صنعت نگه دارید.
اولین ساعت، سال‌ها به شما خدمت خواهد کرد اما دومین ساعت ویژگی منحصربه‌فردی دارد که در اولی وجود ندارد. ساعت مچی کلاسیک بسیار منحصربه‌فرد است، فرصت خوبی است برای نمایش استایل شخصی خود، ابزاری است متعلق به زمانی که کیفیت، اعتبار و دوام مهم‌ترین ویژگی بود و بخشی از تاریخ است که می‌توان آن را به دست کرد. بیایید باهم کمی از مقدمات خرید این نوع ساعت مچی مطلع شویم.

جستجوی ساعت مچی کلاسیک را از کجا آغاز کنیم

ساعت مچی مردانه

اینکه ساعت مچی رؤیاهای خود را از کجا بخرید – اگرنه مهم‌تر – به‌اندازه انتخاب خود آن اهمیت دارد. بازار ساعت‌های مچی کلاسیک پر از ساعت‌های تقلبی، فروشندگان متقلب و ساعت‌های وصله‌پینه شده (بله دقیقاً منظورمان «وصله‌پینه» است) است. برای خرید ابتدا چهار گزینه خودنمایی می‌کنند: فروشندگان تخصصی ساعت، حراجی‌ها، خرده‌فروشی‌ها و اینترنت. هر یک از آن‌ها مزایا و معایبی دارند.
اینترنت چندان قابل پیش‌بینی نیست. فروشندگان معتبری وجود دارند و می‌توان مجموعه‌ای از فروشندگان معتبر و هنرمندان را در وب‌سایت‌های مختلف پیدا کرد. خرده‌فروشی‌هایی نیز هستند که مجموعه‌های نفیسی دارند اما مبلغی بیشتر بابت کمیسیون فروشگاه دریافت می‌کنند. در خرده‌فروشی‌ها، کارشناسی هم برای کمک به تصمیم‌گیری و خرید وجود ندارد. حراجی‌ها ساعت‌های کمیاب را با قیمتی مقرون‌به‌صرفه عرضه می‌کنند (زیرا تقاضا برای این نوع ساعت‌ها زیاد نیست) اما تعهد زمانی در این حراجی‌ها مهم‌ترین عامل عقب‌نشینی است. در این حراجی‌ها کارشناسان بی‌نظیرترین اجناس را به شما معرفی می‌کنند و عمیق‌ترین دانش را در اختیار شما قرار می‌دهند تا بهترین خرید را داشته باشید؛ اما مطمئن باشید که پول بسیار زیادی باید خرج کنید. سرتان کلاه نخواهد رفت اما قطعاً تخفیف نخواهید گرفت.

هنگام خرید ساعت مچی کلاسیک به چه عواملی باید دقت کنیم

ساعت مچی مردانه

اگر آماده سرمایه‌گذاری برای خرید ساعت مچی کلاسیک هستید باید به نکات زیر توجه کنید:

  • کیفیت: برخی از زیباترین ساعت‌های کلاسیک ویژگی‌های اعجاب‌آوری دارند که ارزش آن‌ها را افزایش می‌دهد. مثلاً ساعت‌های مچی تقویم‌دار نه‌تنها تاریخ و ماه را نشان می‌دهند بلکه روز هفته، سال و گردش ماه را هم نشان می‌دهند – همه این اتفاقات با محاسبه طول ماه‌های متفاوت و سال‌های کبیسه همزمان است. این ساعت‌ها باید هر ۴۰۰ سال یک‌بار تنظیم شوند (شاید یک‌بار در عمرتان لازم باشد این کار را انجام دهید).
  • اعتبار: یک ساعت مچی خوش‌ساخت درواقع یک اثر هنری است. به دنبال ساعتی باشید که حرکت عقربه‌های آن روان و حساب‌شده باشد – مانند والیوکس ۷۲ – تا به‌محض بستن آن به دست خود از حرکت نایستد. همچنین لوگوی شرکت در ساعت‌های درجه‌یک باید پشت ساعت و روی صفحه ساعت و تاج آن باشد.
  • قیمت: اگر قصد خرید و هم‌زمان سرمایه‌گذاری را دارید بهتر است یکی از برندهای رولکس یا پاتک فیلیپ را انتخاب کنید. ارزش ساعت‌های مچی این شرکت‌ها معمولاً افزایش پیدا خواهند کرد. اگر قصد سرمایه‌گذاری دارید، باید به جزییات ساعت مچی توجه کنید. تغییرات کوچکی که بین نسخه‌های مختلف یک مدل وجود دارد، فرق یک سرمایه‌گذاری ۵۰۰ دلاری را با سرمایه‌گذاری ۵۰۰۰۰ دلاری مشخص می‌کند. حتماً قبل از خرید تحقیقات کافی داشته باشید و دقیقاً بدانید که به دنبال چه هستید.

هنگام خرید ساعت مچی کلاسیک از چه چیزهایی اجتناب کنیم

ساعت مچی مردانه

یکدستی بیشترین اهمیت را در انتخاب ساعت مچی دارد. ساعتی که همان شرایط اولیه خود را دارد ارزش سرمایه‌گذاری دارد بنابراین، دقت کنید که ساعت دست‌کاری نشده باشد. یک ساعت مچی قدیمی باید کهنه به نظر برسد. اگر مانند ساعتی است که تازه از کارخانه بیرون آمده بدان معنا نیست که به‌خوبی از آن مراقبت شده بلکه به معنای این است که یک جای کار می‌لنگد. آیا قاب آن به‌شدت هموار و صاف است؟ ساعتی که شما به دنبال آن هستید قطعات اولیه خود را دارد و خراشیدگیهایی در آن دیده می‌شود، نه اینکه برای از بین رفتن نشانه‌های کهنگی آن، صیقل خورده باشد. درخشش فسفری اعداد و عقربه‌های آن چطور؟ آیا یکسان هستند؟ اگرنه، حتماً یکی از آن‌ها تعویض شده‌اند. با استفاده از شماره‌سریال ساعت به قدمت آن پی ببرید و مطمئن شوید که کالیبر با آن مطابقت دارد.
اگر فقط به دنبال یک ساعت مچی کلاسیک قدیمی باحال هستید، توجه به نکات بالا ضرورتی ندارد؛ اما اگر مجموعه‌دار هستید و به دنبال سرمایه‌گذاری خوب، نباید ساعت وصله‌پینه شده را با جای ساعت اصل اشتباه کنید.

نکته کارشناسی

ابتدا تحقیقات خود را کامل کنید و جنسی را که در مقابلتان قرار دارد به‌خوبی ارزیابی کنید. خوب بگردید، خرده‌فروشان محلی را پیدا کنید و ساعت موردنظرتان را از نزدیک ببینید و لمس کنید. اگر با محصول آشنا هستید، اینترنت منبع خوبی برای کسب اطلاعات است اما بهتر است ساعت را از یک فروشگاه واقعی بخرید. سعی کنید برندهای مشهورتر را انتخاب کنید زیرا با گذشت زمان ارزش آن‌ها افزایش می‌یابد.