ویدئو: چطور در گرمای هوا لباس بپوشیم؟

لباس مناسب مردانه برای تابستان

وقتی که هوا شروع به گرم شدن می‌کند، اولین تغییرات در لباس آقایان به سمت اسپرت شدن، پوشیدن یک تی‌شرت و شلوار و زدن تیپ‌هایی است که احساس می‌کنید آن‌ها را کنار ساحل دریا می‌بینید.

درست است که پوشیدن تیپ‌های اسپرت کار غلطی نیست و خیلی هم مناسب حال و هوای گرم تابستان است، اما این گرما نباید دلیلی باشید برای استفاده نکردن از تیپ‌های مردانه همیشگی. راه حل مقابله با گرما، درست پوشیدن است.

یکی از سوالاتی که اینگونه مردان می‌پرسند این است که «من می‌خواهم مردانه و خوب لباس بپوشم، اما گرمای هوا اجازه نمی‌دهد تا از کت استفاده کند. خیلی پوشیدن شلوارک و تی‌شرت راحت‌تر و خنک‌تر از لباس مردانه است. راه حل چیه؟»

آیا اصولاً امکان‌پذیر است تا در گرمای هوای تابستان مردانه لباس پوشید؟

با رعایت ۵ اصل اساسی که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، می‌توانید تیپ و سبک پوششی هوشمند برای خود داشته باشید که برای تابستان هم مناسب باشد. این اصول اولیه که در گرمای هوا کاربرد زیادی دارد می‌تواند شما را از نور مستقیم خورشید و گرمای آن تا حد زیادی در امان نگه دارد و از پوشیدن لباس مردانه در تابستان پشیمان نشوید.

۱: از لباس‌های نازک (سبک) و نخی در تابستان استفاده کنید

به عنوان یک قانون کلی،‌ بهترین نوع پوشش در آب و هوای گرم و تابستانی، پوشیدن لباس‌های نازک و نخی است. بهتر است که بافت این نوع لباس‌ها هم از الیاف طبیعی باشد و نه مصنوعی تا بدنتان در مقابل اثراتی که لباس‌هایی با بافت مصنوعی ممکن است از خود به جا بگذارد در امان بماند؛ بهترین نوع این لباس‌ها هم نخ پنبه و کتان است.

بنابراین:

  • برای تابستان لباس سبک انتخاب کنید. سبک بودن لباس را باید احساس کنید.
  • برای اینکه ببینید لباستان تازک است یا نه لباس را در مقابل خود بگیرید. باید بتوانید کمی از صحنه پشت لباس را تشخصی دهید. این لباس مناسب تابستان است.
  • لباس‌هایی که نازک و از الیاف طبیعی هستند سریع‌تر هم خشک می‌شوند. نکته‌ای که وقتی عرق می‌کنیم بسیار به دردتان خواهد خورد.

لباس‌های سبکی که ۱۰۰٪ از پشم هستند هم می‌توانند گزینه خوبی برای پوشیدن باشند. شاید تعجب کنید از پیشنهاد پوشیدن لباس پشمی در تابستان. این یک تصور غلط است که لباس پشمی برای زمستان مناسب است. اگر نخ سبکی از پشم تهیه شود،‌ می‌توان لباس مناسبی برای تابستان تهیه کرد.

پارچه‌هایی که وزنشان زیاد است تمایل زیادی به چسبیدن به بدن دارند و باعث می‌شوند که زیاد عرق کنید؛ بنابراین اگر همچنان می‌خواهید از این پارچه‌ها استفاده کنید باید یک لایه دیگر بین پوست و لباسی که پوشیده‌اید اضافه کنید.

به جای پوشیدن پارچه‌های سنگین کتان –مثل پارچه‌هایی که برای دوخته شدن شلوار جین از آن استفاده می‌شود. بهتر است از پارچه‌های پوپلین، نخی راه‌راه و پنبه‌ای استفاده کنید. لباس‌هایی که با این نخ‌ها دوخته شده باشند خنک‌تر و تابستانی‌تر هستند.

 

۲: لباس‌هایی بپوشید که هوا به راحتی در آن جریان داشته باشد.

هوای گرم وقتی با رطوبت همراه می‌شود می‌تواند حس و حال ناخوش‌آیندی به همراه داشته باشد؛ به خصوص برای مردمی که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند. بدن انسان به شیوه‌ای طراحی شده که دمای بالای بدن را از طریق دفع گرما یا عرق به اندازه مناسب می‌رساند؛ بنابراین خیلی مهم است که در چنین شرایطی هوا به راحتی در لباس‌ها جریان داشته باشد و هوای گرمی که از بدن دفع می‌شود، بین لباس و پوست محبوس نشود.

پارچه‌هایی که برای هوای گرم طراحی و بافته می‌شود باید این قدرت را داشته باشد که به راحتی به هوا اجازه دهد تا جریان پیدا کند. به این ترتیب می‌توان از گرمای بیش از حد هوا جلوگیری کرد. پارچه‌هایی که این توانایی را ندارند باعث عرق کردن بدن می‌شود و حس و حال ناخوش‌آیندی پدید می‌آید.

پارچه‌های طبیعی برای این مورد بسیار مناسب‌تر هستند و باعث نمی‌شوند که عرق بدن به راحتی دفع شود. این عدم دفع شدن عرق باعث می‌شود که بدن بوی نامطبوعی بگیرد. کتان در چنین شرایطی به شدت توصیه می‌شود و پارچه مناسبی برای نفس کشیدن بدن است. البته به این موضوع هم دقت کنید که سبک و نازک بودن یک پارچه،‌ دلیلی قطعی برای راحت رد و بدل شدن هوا نیست. یک کیسه پلاستیکی هم سبک و هم نازک است اما هوایی از آن عبور نمی‌کند؛ بنابراین به نوع بافت پارچه هم باید دقت شود.

 

۳: لباس عامل مهمی در مراقبت از پوست است.

همینطور که باید به خوش‌تیپی و خوش‌پوشی دقت کرد و برای داشتن تیپ مناسب از لباس‌های خوب استفاده کرد، باید به موضوع مهمی در مورد لباس توجه کنیم که همان عامل «محافظتی» لباس در برای گرما و سرما است. لباس می‌تواند بدن را در مقابل اشعه مضر ماورا بنفش محافظت کند و این موضوع بسیار مهمی است.

درواقع لباس یک عنصر بسیار مهم برای محافظت بدن در مقابل خورشید است. هر چقدر که پوست بدن بیشتر پوشیده شود بهتر است؛ بنابراین شلوار یا لباس آستین بلند عامل محافظتی بهتری است تا شلوارک یا لباس‌های آستین‌کوتاه.

یک ساعت قدم زدن زیر نور خورشید نور بسیار زیادی از خورشید را به سر، شانه‌ها، گردن و بقیه اعضای بدن وارد می‌کند؛ بنابراین این باید علاوه بر پوشیدن لباس‌های مناسب، این نقاط را هم به درستی پوشاند. مثلاً از کلاه مناسب استفاده کرد.

 

۴: ساختار مناسبی برای لباس در هوای گرم انتخاب کنید.

نوع ساخت و ترکیباتی که در بافت یک لباس وجود دارد می‌تواند تأثیر زیادی روی کیفیت لباس برای تابستان داشته باشد. این موضوع به همان اندازه سبک بودن لباس مهم و با اهمیت است. باید دقت کنید که اگر نوع پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید، نوع مناسبی از پارچه نباشد نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در گرما لباس مناسبی بپوشید.

پوشش پلی‌استی که در ترکیب یک کت تمام پشمی و نازک برای تابستان بکار رفته است، انتخاب این کت برای گرمای هوای تابستان را سخت می‌کند. کت‌های بلیزر معمولاً از ترکیب پلی‌استر، ساتن و سیلک (ابریشم) درست شده‌اند. ترکیباتی که هیچ‌کدام برای فصل گرما مناسب نیست. این پارچه‌ها گرما را بین خود و پوست نگه می‌دارند. بنابراین بسیار مهم است که ببینیم چه چیزی برای فصل گرمای می‌توان پوشید. لباسی که علاوه بر زیبایی، مناسب هم باشد.

 

۵: لباس‌های با رنگ روشن بپوشید.

قانون ساده فیزیک. رنگ روشن نور را دفع کرده و رنگ تیره آن را جذی می‌کند؛ بنابراین هرچه لباسی که می‌پوشید روشن‌تر باشد، دمای پایین‌تری پیدا کرده و باعث می‌شود که کمتر گرمتان شود. رنگ‌هایی مثل آبی تیره، صورتی، بنفش و سبز زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، انرژی حرارتی از خود تولید می‌کنند. رنگ‌های روشن‌تر در مقابل همین مقدار نور می‌توانند انرژی کمتری تولید کرده و در نتیجه خنک‌تر باشند.

با توجه به اینکه مردم سعی می‌کنند به صورت فصلی سبک پوشش خود را انتخاب کنند، رنگ مناسب تابستان روشن و سفید است،‌ بنابراین حداقل برای تابستان روشن پوشیدن مد روز است.