چطور موهای سالم داشته باشیم؟

چطور موی سالم داشته باشیم؟

مو به عنوان یکی از پایه‌های اصلی زیبایی و خوش‌تیپی، نقش مهمی برای مردان و زنان بازی می‌کند؛ اما با وجود تابش شدید آفتاب، گرد و خاک هوا و آسیب‌های مختلفی که به مو وارد می‌شود، شناخت انواع مو و نگهداری از آن‌ها به طرز صحیح بسیار مهم است.
موها انواع مختلفی شامل موهای چرب، موهای خشک و موهای مختلط دارند که هر کدام به شیوهٔ خاصی باید مراقبت شوند.

موهای چرب

موهای چرب پس از حمام کردن یا شست‌وشو تا چند ساعت وضعیت عادی خود را حفظ می‌کنند؛ اما با گذشت زمان، به دلیل حالت چسبندگی که دارند به همدیگر چسبیده و براق هم می‌شوند. این نوع موها مقدار زیادی چرب هستند و به‌صورت دسته‌دسته روی هم می‌خوابند و به همین جهت لخت خواهند بود. اگر موهای بلندی که دارید از این نوع موها است، نگران کوتاه کردن آن‌ها نباشید چون با بلند کردن آن‌ها به سرعت بلند شده و حالت قبلی خود را پیدا می‌کنند.

موهای چرب در بسیاری مواقع خوب حالت نمی‌گیرند و پس از شانه شدن روی آن‌ها شوره‌ مشاهده می‌شود. افرادی که موهای چرب دارند معمولاً کف سرشان خارش می‌گیرد و دیر حمام کردن می‌تواند صاحب این نوع موها را کلافه کند. در مواردی که خارش شدید باشد، پوست قرمز شده و کف سر جوش‌های قرمز هم می‌زند. درصورتی‌که این حالت به وجود بیاید و همراه با پوسته‌های چرب و اغلب زردرنگ همراه باشد، نشان از بیماری موسوم به درماتیت سبورئیک است که برای درمان آن باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

دو علت مهم در چربی موی سر وجود دارد. اولی افزایش فعالیت غدد چربی تحت اثر هورمون‌های جنسی و دومی خصوصیات ژنتیکی فرد است. توجه به این نکته ضروری است که ترشح چربی از غدد چربی پوست ربطی به سطح چربی خون ندارد. برخی داروها مثل سایمتیدین و متیل دوپا ممکن است حالتی شبیه به چربی پوست سر همراه با شوره و خارش ایجاد کنند. در بعضی موارد هم چربی زیاد پوست سر می‌تواند همراه با اختلالات غدد داخلی مثل فعالیت زیاد غدد فوق کلیوی و یا مشکلات تخمدان هم باشد. نکته مهم ولی نگران نکردنی این است که چربی موی سر درمان اساسی ندارد ولی می‌توانید آن را کنترل کنید.

در بسیاری از افراد با گذشت زمان مشکل خود به خود برطرف می‌شود ولی در صورتی که موی سر شما چرب است، بهتر است تعداد دفعه‌هایی که موی خود را می‌شویید افزایش داده و از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنید. در موارد شدید استفاده از شامپوهای درمانی مثل سلنیوم سولفاید یا کتوکونازول طبق نظر پزشک ضروری به نظر می‌رسد.

موهای خشک

خشک، زبر و مات بودن از ویژگی‌های این دسته از موها است. وقتی آن‌ها را لمس می‌کنید زبر هستند و انعطافشان کم؛ یا اصلاً منعطف نیستند. شانه کشیدن یا برس زدن آن‌ها سخت است و حالتی نمی‌توان به موها داد. حتی موخوره دارند و با آسیبی که موخوره به آن‌ها می‌زند شکننده‌تر هم می‌شوند. اگر موهایتان به‌صورت طبیعی خشک است که هیچ، اما اگر زیاد موهایتان را رنگ می‌کنید یا سشوار می‌کشید یا به هر نحو دیگری آن‌ها را دست‌کاری می‌کنید موهایتان خشک و شکننده می‌شود. چرا که لایه کوتیکول را از بین می‌برید. اگر پوست خشکی هم دارید این موضوع بیشتر در شما دیده می‌شود.

البته خشکی مو ممکن است در افرادی که دارای پوست سر چرب هستند نیز دیده شود. در این افراد موهای نزدیک پوست سر چرب و در انتها خشک است که شست‌وشوی مکرر پوست سر و مو باعث خشکی انتهای مو می‌شود. مهم‌ترین اصل در درمان موی خشک محافظت مو از آسیب‌های محیطی و عدم دست‌کاری موهاست.
شست‌وشو با شامپوهای ملایم و استفاده از نرم‌کننده پس از شامپو زدن از اقدام‌های اولیه مراقبت از موهای خشک است. از شانه کردن موها در حمام به‌شدت اجتناب کنید و اجازه دهید آن‌ها خشک شده و بعد برس بکشید و از سشوار هم استفاده نکنید. چرب کردن روزانه موها با استفاده از لوسیون‌های نرم‌کننده یا روغن‌های گیاهی می‌تواند به عنوان یکی از روش‌های خوب برای درمان خشکی موها استفاده شود.

موهای مختلط

این نوع مو بیشتر در خانم‌هایی که موهایشان بلند است دیده می‌شود. در این افراد پوست سر چرب، ولی انتهای موها خشک و زبر است. در این نوع مو معمولاً انتهای موها موخوره دارد. برای نگهداری از این نوع مو باید دقت کنید. چرا که وجود چربی در پوست سر باعث می‌شود تعداد دفعه‌های شست‌وشو را بیشتر می‌کند ولی از طرف دیگر خشکی انتهای موها با شست‌وشوی مکرر چندان میانه‌ای ندارد. برای شست‌وشوی پوست سر از یک شامپوی مخصوص موی چرب استفاده کنید و اجازه دهید کف آن چند دقیقه روی سر بماند، ولی قسمت‌های انتهایی موها را کمتر شست‌وشو دهید. پس از خاتمه شامپو زدن، مقداری نرم‌کننده مو کف دست بریزید و روی قسمت‌های خشک مو بمالید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید موهای مختلط خود را ظاهری بهتر بخشیده و از آسیب‌های محیطی محافظت کنید.