چطور می‌توان طول عمر لباس های خود را افزایش داد؟

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

شاید فاصله بین خرید کردن مردان به نسبت خانم‌ها بسیار بیشتر باشد. شاید شما هم در اطراف خود دوست یا آشنایی داشته باشید که در مورد قدمت کت‌وشلوار خود از چند سال یا حتی بیشتر از ۷ یا ۸ سال صحبت کرده باشد. یا کفش‌هایی به پای دوستتان دیده باشید که هنوز سالم است ولی مطمئنید که او چندین سال قبل آن‌ها را خریداری کرده است. اما راز این سالم بودن در چیست؟ چطور می‌توان از لباس یا پوشاک خود نگهداری کرد که سال‌های سال سالم و قابل استفاده باقی بمانند؟

برای اینکه به این سؤال پاسخ مناسبی داده باشیم، به ۶ روش اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید طول عمر بیشتری به لباس‌های خود هدیه کنید.

روش‌های مناسب برای نگهداری از لباس

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

چوب‌لباسی چوبی

طبیعی است یکی از بهترین روش‌های نگهداری لباس به‌خصوص لباس‌هایی مثل کت‌وشلوار،‌ آویزان کردن آن‌ها در کمد لباس است. معمولاً این دسته از لباس‌ها گران‌قیمت بوده و ترجیح می‌دهید که چند سال از آن‌ها استفاده کنید. بنابراین برای بهتر ماندن آن‌ها ما به شما پیشنهاد می‌کنید که از چوب‌لباسی‌های چوبی استفاده کنید. این چوب‌لباسی‌ها با توجه به نوع برش و ساخت، شکل لباس را حفظ می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که لباس از فرم اصلی خود خارج شود. بنابراین کت یا ژاکت شما دقیقاً روی همان خط‌هایی که خیاط برش زده و دوخته است در کمد قرار می‌گیرد و از شکل طبیعی خود خارج نمی‌شود.

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

قالب چوبی کفش

قالب‌های چوبی متأسفانه مدت زیادی هست که استفاده نمی‌شود؛ ولی در گذشته یکی از مواردی بود که آقایان حتماً در کمد کفش‌هایشان از آن نگهداری می‌کردند. این موضوع شاید به این دلیل باشد که بیشتر مردها این روزها از کفش‌های غیررسمی استفاده می‌کنند. اما اگر از طرفداران کفش‌های چرمی یا رسمی هستید باید یکی از این قالب‌ها پیدا کنید تا فرم کفش‌هایتان از بین نرود. چوبی بودن قالب اهمیت فراوانی دارد چرا که این ماده روی کفش تأثیر نمی‌گذارد و با سرد یا گرم شدن هوا هم تغییر شکل نمی‌دهد. بنابراین گزینه مناسبی برای استفاده در داخل کفش است.

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

برس لباس

این گزینه هم شاید برای بعضی از جوان‌ها غریب و ناآشنا باشد. اما استفاده از برس‌های مربوط به لباس برای تمیز کردن گردوخاک،‌ کثیفی یا پرزهایی که به لباس می‌چسبند گزینه‌ای است که با رعایت کردن آن می‌توانید طول عمر بیشتری به لباس خود هدیه کنید.

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

بسته محافظت از کفش

شاید واژه «بسته» کمی عجیب به نظر برسد و تنها یک عدد واکس فوری کافی باشد. اما باور کنید برای تمیز کردن و نگهداری مناسب از کفش باید چندین و چند وسیله مختلف داشته باشید. برای اینکه کفش‌های رسمی یا جیر شما به شیوه‌ای سالم نگهداری شوند باید چند عدد دستمال، فرچه،‌ واکس مناسب (طبیعتاً غیر فوری)، براق‌کننده، و پاشنه‌کش داشته باشید. اگر کفش جیر هم داشته باشید باید ابر تمیز و اسپری مناسب هم داشته باشید تا بتوانید به شیوه‌ای مناسب کفش‌هایتان را تمیز کنید. اگر با رعایت نکات صحیح واکس زدن کفش، کفش‌های خود را بطور مداوم واکس بزنید طول عمر آن‌ها به مراتب بیشتر خواهد شد.

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

کیسه نگهداری از لباس

بسیاری از لباس‌هایی که ما در سال می‌پوشیم فقط برای یک‌فصل یا نهایتاً دو فصل از سال مناسب هستند. بنابراین باید آن‌ها را در گوشه‌ای از کمد لباس یا جای دیگری نگهداری کنید. شیوه‌ای که برای نگهداری از لباس انتخاب می‌کنید باید به حدی ایمن باشد لباس شما را از گزند جانوران، حشرات و حتی رطوبت یا درجه حرارت غیراستاندارد مصون نگه دارد. اینجاست که انتخاب شما باید یکی از کیسه‌های نگهداری لباس باشد تا با استفاده از آن‌ها همه شرایط بالا را برای سلامت نگه‌داشتن لباس فراهم کنید. بعضی از این کیسه‌های لباس قابلیت جالبی دارند که با وکیوم شدن می‌تواند جای کمتری هم بگیرند. بنابراین به خرید یکی از این کیسه‌های نگهداری لباس فکر کنید.

روش‌های نگهداری از لباس و پوشاک

دفع‌کننده حشرات

فقط مردم و مخاطبان شما نیستند که به لباس‌هایی که پوشیدید علاقه نشان می‌دهند. گاهی اوقات جانوران موذی و خرابکار هم به لباس‌های شما حمله می‌کنند و به بافت لباستان آسیب می‌زنند. در بهترین حالت کسی دوست ندارد یک لباس پشمی بپوشد و متوجه شود که حشره یا جانوری ریزنقش در آن مشغول حرکت است. به همین دلیل بهتر است که از داروها، اسپری‌ها و موادی که باعث می‌شوند حشرات به نزدیکی لباس شما نیایند احتیاج دارید.

روش‌های زیاد و متفاوت دیگری هم برای نگهداری از لباس، کیف و کفش و زیورآلات وجود دارد. در مطالب قبلی روش‌های نگهداری از شلوار جین زنانه را بیان کردیم. در آینده نکات آموزشی بیشتری را در خصوص روش‌های صحیح نگهداری از لباس بررسی خواهیم کرد. در نهایت به خاطر داشته باشید، هر روشی که استفاده می‌کنید و هر انتخابی که دارید یک هدف برایتان مهم باشد: نگهداری از لباس برای افزایش طول عمر آن‌.