چطور کفش را درست واکس بزنیم؟

چطور کفش خود را درست واکس بزنیم؟

این موضوع درست که پوشیدن لباس خوب و مد روز می‌تواند در داشتن تیپ خوب مهم و مؤثر باشد ولی نقش کفش در داشتن این تیپ انکارناپذیر است؛ به خصوص داشتن کفش‌های تمیز. احتمالاً دوست ندارید به خاطر کفش‌های کثیف بین مردم با القابی مثل از مد افتاده، بی‌توجه و حتی تنبل به شما داده شود. پس باید چه کار کرد؟

برای داشتن تیپ خوب و مناسب، کفش‌ها باید تمیز باشند. اگر کفش‌های چرمی می‌پوشید این کفش‌ها باید تمیز و براق باشند و اگر کفش‌های پارچه‌ای یا جیر می‌پوشید باید بدون گردوخاک و لکه‌های کثیف. اگر کفش‌ها به تعمیر نیاز دارند، بندهای آن‌ها باید تعویض شود و یا هر گونه اشکالی در آن‌ها می‌بینید، باید رفع شود.

برای تمیز کردن کفش‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها، واکس زدن کفش است. می‌توانید برای تمیز کردن کفش‌هایتان به موارد زیر توجه کنید.

یک پکیج تمیز کننده کفش مناسب تهیه کنید. برای داشتن چنین پکیجی باید هزینه کنید که مطمئن باشید ارزش آن را دارد. این پکیچ شامل موارد زیر خواهد بود. برس یا فرچه تمیز کننده که از موی اسب تهیه شده باشد. پارچه نرم و زبر برای تمیز کردن کفش. واکس مشکی و قهوه‌ای. براق کننده و تمیز کننده چرم

برای واکس زدن چه کار باید کرد؟ نکته مهم در واکس زدن این است که نزدیک فرش یا جایی که احتمال می‌دهید رنگی شون نباشید. ابتدا با دستمال گرد و خاک روی کفش را بگیرید. فرچه زبری که معمولاً سطح آن گرد است را به واکس همرنگ کفش آغشته کنید و همه سطح کفش را واکس بزنید. همه زوایا و فضاهای رویی کفش را خوب به واکس آغشته کنید و آنقدر این عمل را تکرار کنید که واکس به خورد چرم کفش برود. به احتمال زیاد در این لحظه کفش براق نیست. پس با فرچه‌ای دیگر که به واکس آغشته نیست، همان عمل قبلی را تکرار کنید تا همه واکس از روی کفش پاک شود؛ و در نهایت برای براق شدن با دستمال آنقدر کفش را دستمال بکشید که کفش برق بی‌افتد. در نهایت برای حفظ لایه اصلی رویهٔ کفش چرمی می‌توانید از کمی براق کننده استفاده کنید و مجدداً دستمال بکشید.

در نگهداری از کفش‌های چرم حتماً دقت کنید که از واکس‌های فوری مایع استفاده نکنید. چرا که این واکس‌ها هر چند به سرعت کفش را تمیز و براق می‌کنند ولی به دلیل اینکه روی کفش باقی می‌مانند و با دستمال تمیز نمی‌شوند، می‌توانند به جنس چرمی کفش آسیب وارد کنند.

همیشه کفش‌های تمیز و براق می‌توانند نظر مخاطب را جلب کنند. با کثیف نگه داشتن کفش‌هایتان این فرصت را از خود نگیرید.