یکی از خطرات از بین بردن موها با لیزر که شما از آن بی‌خبر بوده‌اید

یکی از خطرات از بین بردن موها با لیزر که شما از آن بی‌خبر بوده‌اید - والامد

محققان گزارش داده‌اند که دود بدبوی «سوختن مو» که در طول لیزر کردن آزاد می‌شود، سلامت را به خطر می‌اندازد، خصوصاً برای کسانی که زیاد در معرض آن هستند.
دکتر گری چانگ طی ایمیلی به روییترز هلث خاطرنشان کرد که این دود، حاوی مواد شیمیایی است که مجراهای تنفسی را تحریک می‌کنند و عامل سرطان هستند. او و همکارانش، نمونه‌ای از موهای دو داوطلب را دریافت کردند، آن‌ها را درون محفظه‌های شیشه‌ای قرار دادند، موها را با لیزر سوزاندند و به مدت ۳۰ ثانیه دود آن را حبس کردند (دودی مرکب از موی سوخته و مواد شیمیایی). آن‌ها ۳۷۷ ترکیب شیمیایی را در دود کشف کردند. طبق گزارش درماتولوژی JAMA، ۲۰ ترکیب، سموم زیست‌محیطی مانند کربن مونوکسید و ۱۳ ترکیب عامل سرطان‌زا مانند بنزن و تولوئن، کشف شد.
چانگ از مدرسه پزشکی دیوید جفن در دانشگاه کالیفرنیای لوس‌آنجلس، و همکارانش، تراکم ذرات بسیار زیر دود را هم که به‌راحتی تنفس می‌شوند، اندازه گرفتند. آن‌ها دریافتند که تراکم این ذرات به نسبت هوای محفظه قبل از انجام آزمایش، هشت برابر شده است حتی زمانی که دستگاه تخلیه دود در نزدیکی محل آزمایش بود. وقتی دستگاه تخلیه دود را تنها به مدت ۳۰ ثانیه خاموش کردند، تراکم ذرات به بیش از ۲۶ برابر رسید.
محققان نتیجه گرفتند که حتی باوجود دستگاه تخلیه دود، سیستم تهویه مناسب و ماسک مخصوص تنفسی هم دود حاصل از سوختن موها در طول لیزر درمانی باید در رده مواد خطرناک زیستی قرار گیرد.
چانگ به روییترز هلث می‌گوید: « اگر فرایند از بین بردن موها با لیزر به دست کارکنانی که به‌خوبی آموزش ندیده‌اند یا در مکانی که به‌خوبی مجهز نشده است، انجام شود، هم کارکنان را به خطر می‌اندازد و هم بیماران.» او توصیه می‌کند که این فرایند تنها باید در مکان‌هایی با سیستم تصفیه کافی و دستگاه تخلیه دود صورت گیرد.
چانگ متوجه شد که این ریسک احتمالاً برای افرادی که هشت ساعت در روز به این کار مشغول هستند، بیشتر است اما تاکنون هیچ تحقیقی مبنی بر اینکه چه مدت قرار گرفتن در معرض دود حاصل از سوختن موها با لیزر خطرات جدی‌تری به دنبال دارد، انجام نشده است.
چانگ با اطمینان می‌گوید: «سنجش میزان این تأثیر مانند تخمین زدن تأثیر دودی است که افراد غیرسیگاری به‌اجبار تنفس می‌کنند که این بسیار سخت است.» بااین‌وجود، او تأکید می‌کند که به حداقل رساندن خطر بسیار اهمیت دارد.
دکتر دلفین لی، متخصص پوست از انستیتوی سرطان جان وین در سانتا مونیکای کالیفرنیا، از مردم می‌خواهد که به این نتایج اهمیت دهند. او در ایمیلی به روییترز هلث می‌نویسد: «سطح این دود قابل‌مقایسه با سطح هوای مملو از مواد سرطان‌زا مثلاً در محیط شهری با دود فراوان ماشین‌ها و رستوران‌های سیگار-آزاد نیست.» لی خاطرنشان می‌کند: «هیچ‌گونه اپیدمی یا افزایش سرطان ریه یا سرطان‌های دیگر در بین کسانی که با لیزر موها را می‌سوزانند، کسانی که به مطب‌های متخصصان پوستی که این کار را انجام می‌دهند مراجعه می‌کنند یا مراجعینی که مرتباً در معرض این فرایند هستند، مشاهده نشده است.» لی می‌گوید: «بااین‌وجود، این تحقیق مهم ما را وادار می‌کند تا نتایج و عواقب این کار را در نظر بگیریم و مطمئناً تحقیقات دیگری انجام خواهد شد که دقیق‌تر ریسک قرار گرفتن در معرض دود حاصل از سوختن موها با لیزر را بررسی کنند.»
باوجوداینکه خطرات واقعی این فرایند هنوز شناخته نشده است اما لی توصیه می‌کند که هم کارکنان و هم مراجعین، اقدامات احتیاطی متوسطی را مانند استفاده از ماسک تنفسی در حین کار، به عمل آورند.

مرجع: وب‌سایت یاهو

این مطالب را نیز بخوانید: